reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

07

08 2021

Upamiętnimy rocznicę śmierci żołnierzy AK i zniszczenia magazynu broni w Milanówku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Upamiętnimy rocznicę śmierci żołnierzy AK i zniszczenia magazynu broni w Milanówku - Grodzisk News


Równo tydzień po obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, czeka nas kolejne doniosłe wydarzenie. W niedzielę 8 sierpnia w Milanówku odbędą się obchody rocznicy tragicznej śmierci Żołnierzy Armii Krajowej oraz zniszczenia magazynu broni AK Obwodu "Bażant".


Magazyn był umieszczony w piwnicy niewykończonego domu kpr. Tomasza Pondra ps. Tomek. Znajdowała się w nim broń pochodzącą z różnych źródeł, m.in. ze zrzutów samolotowych przesyłanych do kraju przez Brytyjskie Ministerstwo Wojny. Jedno ze zrzutowisk znajdowało się na Solnicy pod Grodziskiem. W odbieraniu przesyłek zaangażowane były m.in. dwa plutony AK z Milanówka – 32. i 52. W nocy z 9 na 10 sierpnia 1944 r. Niemcy otoczyli magazyn, jego załogę zamordowali, a sam magazyn wysadzili w powietrze. Wśród ofiar znalazł się doprowadzony z pobliskiego domu płk. w stanie spoczynku dr Franciszek Grodecki. Obecnie w "Lasku Pondra" znajdują się krzyż i tablica upamiętniająca te wydarzenia.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak co roku w Milanówku odbędą się obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Tegoroczne zaplanowano na niedzielę 8 sierpnia. Rozpoczną się mszą św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej o godz. 10.00.

O godz. 11.15 na cmentarzu parafialnym zostaną złożone kwiaty na grobie żołnierzy AK poległych w magazynie broni. Później analogiczne uroczystości odbędą się przed monumentem przy ul. Wojska Polskiego upamiętniającym wydarzenia w "Lasku Pondra" 10 sierpnia 1944 r. W programie obchodów są również krótkie wystąpienia okolicznościowe i artystyczne.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

ŻOŁONIERZY????
z szacunku dla pamięci Poległych proponuję natychmistowy kurs korekty....

Wicio
09-08-2021 08:08
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.