TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

07

08 2021

Upamiętnimy rocznicę śmierci żołnierzy AK i zniszczenia magazynu broni w Milanówku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Upamiętnimy rocznicę śmierci żołnierzy AK i zniszczenia magazynu broni w Milanówku - Grodzisk News


Równo tydzień po obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, czeka nas kolejne doniosłe wydarzenie. W niedzielę 8 sierpnia w Milanówku odbędą się obchody rocznicy tragicznej śmierci Żołnierzy Armii Krajowej oraz zniszczenia magazynu broni AK Obwodu "Bażant".


Magazyn był umieszczony w piwnicy niewykończonego domu kpr. Tomasza Pondra ps. Tomek. Znajdowała się w nim broń pochodzącą z różnych źródeł, m.in. ze zrzutów samolotowych przesyłanych do kraju przez Brytyjskie Ministerstwo Wojny. Jedno ze zrzutowisk znajdowało się na Solnicy pod Grodziskiem. W odbieraniu przesyłek zaangażowane były m.in. dwa plutony AK z Milanówka – 32. i 52. W nocy z 9 na 10 sierpnia 1944 r. Niemcy otoczyli magazyn, jego załogę zamordowali, a sam magazyn wysadzili w powietrze. Wśród ofiar znalazł się doprowadzony z pobliskiego domu płk. w stanie spoczynku dr Franciszek Grodecki. Obecnie w "Lasku Pondra" znajdują się krzyż i tablica upamiętniająca te wydarzenia.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak co roku w Milanówku odbędą się obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Tegoroczne zaplanowano na niedzielę 8 sierpnia. Rozpoczną się mszą św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej o godz. 10.00.

O godz. 11.15 na cmentarzu parafialnym zostaną złożone kwiaty na grobie żołnierzy AK poległych w magazynie broni. Później analogiczne uroczystości odbędą się przed monumentem przy ul. Wojska Polskiego upamiętniającym wydarzenia w "Lasku Pondra" 10 sierpnia 1944 r. W programie obchodów są również krótkie wystąpienia okolicznościowe i artystyczne.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.