19
04 2024
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
19.04.2024, godz. 12:15
W Grodzisku mamy „Niebieski kwiecień”, czyli miesiąc podnoszenia świadomości autyzmu. Poza dotychczasowymi wydarzeniami odbędą się kolejne bardzo ważne i ciekawe inicjatywy. Taką będzie z pewnością przegląd filmowy „Spektrum możliwości” w Kinie Wolność.
W zamyśle organizatorów, przegląd filmów o spektrum autyzmu wielopłaszczyznowo ukaże widzom to ważne zagadnienie i uwrażliwi wszystkich obserwatorów, rodziców czy po prostu ludzi zainteresowanych tematem.
Filmy wyświetlane będą od 26 do 28 kwietnia włącznie.
– Filmem od którego zaczynamy jest „Dlaczego podskakuję” Jerry’ego Rothwella z 2020 roku. Gdybyśmy mieli polecić jeden film w temacie spektrum - to byłby właśnie ten. Jest przejmujący, świetnie zrobiony, pokazuje kilku autystycznych bohaterów na różnych kontynentach. Głos z offu daje nam wgląd w ich świat cytując książkę, która była jego inspiracją. Naoki Higashida napisał „Dlaczego podskakuję” mając 13 lat. Jest autystyczną osobą, komunikującą się niewerbalnie. Mieszka w Japonii.
Książka zachwyciła brytyjskiego pisarza Davida Mitchella i przetłumaczył ją wraz z żoną (Japonką) na język angielski. Bo jak sam mówi w filmie „chciał zrozumieć swojego [autystycznego] syna” i chciał, żeby „ludzie którzy z nim pracują też ją przeczytali”. Film opisywany jest jako „intensywny, zmysłowy, przytłaczający, często radosny i niezwykły”. Głównie dzięki zabiegom reżysera ze światłem i dźwiękiem, który chciał wizualnie zilustrować odmienny sposób odbioru bodźców przez osoby w spektrum. Oraz dzięki przejmującym cytatom z książki Higashidy.
Po projekcji filmu spotkanie online z reżyserem – opisują organizatorzy przeglądu.
W sobotę pierwszym pokazem dnia będzie film dokumentalny „Spellers – Literujący” – obraz inspirowany książką napisaną wspólnie przez ojca i autystycznego syna.
Film jest wspólnym dziełem praktyków metody „spelling to communicate” oraz rodziców i ich dzieci – nastoletnich niemówiących osób autystycznych, które dzięki tej metodzie zaczęły się komunikować i które tworzą prawdziwą społeczność „spellersów”, wspierających się nawzajem.
Zastosowanie prostego schematu – terapeuta lub rodzic zadaje nastolatkom podobne pytania – daje niesamowite efekty w momencie, kiedy zaczynają oni pisać. Kontrast między tym w jaki sposób się zachowują, a tym co opisują, doskonale ilustruje tezę filmu: autyzm to nie zaburzenie poznawcze, a sensoryczno-motoryczne, a wszystkiemu jest winna dyspraksja, czyli trudność w precyzyjnym planowaniu ruchów. jeśli zamiast korzystać z motoryki małej oprzemy się na motoryce dużej – może się okazać, że komunikacja jest możliwa. A dzięki niej dostajemy szansę na pokazanie swojego wnętrza i inteligencji – opisują film organizatorzy.
Po tym dokumencie odbędą się spotkanie i dyskusja pod hasłem: „komunikacja w spektrum”. O godz. 18.00 kolejny pokaz. Tym razem to islandzki dokument o kobietach w spektrum „Zobaczyć niewidoczne” („Seeing the Unseen”) reż. Bjarney Ludviksdottir, Kristjan Kristjansson. Po seansie zaś odbędzie się dyskusja na ten temat.
W niedzielę z kolei obejrzymy pokazy filmów „Śubuk” i„Autism in love”, po każdym z nich odbędą się spotkania i dyskusje dotyczące obrazów. Szczegóły na plakacie poniżej oraz TUTAJ.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny! Obowiązują jednak wejściówki do odebrania w Kinie Wolność na godzinę przed seansem.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2025 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.