TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

19

04 2024

Grodzisk. Przyjdź na przegląd filmów o spektrum autyzmu w Kinie Wolność


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsGrodzisk. Przyjdź na przegląd filmów o spektrum autyzmu w Kinie Wolność - Grodzisk News


W Grodzisku mamy „Niebieski kwiecień”, czyli miesiąc podnoszenia świadomości autyzmu. Poza dotychczasowymi wydarzeniami odbędą się kolejne bardzo ważne i ciekawe inicjatywy. Taką będzie z pewnością przegląd filmowy „Spektrum możliwości” w Kinie Wolność.


W zamyśle organizatorów, przegląd filmów o spektrum autyzmu wielopłaszczyznowo ukaże widzom to ważne zagadnienie i uwrażliwi wszystkich obserwatorów, rodziców czy po prostu ludzi zainteresowanych tematem.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Filmy wyświetlane będą od 26 do 28 kwietnia włącznie.

– Filmem od którego zaczynamy jest „Dlaczego podskakuję” Jerry’ego Rothwella z 2020 roku. Gdybyśmy mieli polecić jeden film w temacie spektrum - to byłby właśnie ten. Jest przejmujący, świetnie zrobiony, pokazuje kilku autystycznych bohaterów na różnych kontynentach. Głos z offu daje nam wgląd w ich świat cytując książkę, która była jego inspiracją. Naoki Higashida napisał „Dlaczego podskakuję” mając 13 lat. Jest autystyczną osobą, komunikującą się niewerbalnie. Mieszka w Japonii.
Książka zachwyciła brytyjskiego pisarza Davida Mitchella i przetłumaczył ją wraz z żoną (Japonką) na język angielski. Bo jak sam mówi w filmie „chciał zrozumieć swojego [autystycznego] syna” i chciał, żeby „ludzie którzy z nim pracują też ją przeczytali”. Film opisywany jest jako „intensywny, zmysłowy, przytłaczający, często radosny i niezwykły”. Głównie dzięki zabiegom reżysera ze światłem i dźwiękiem, który chciał wizualnie zilustrować odmienny sposób odbioru bodźców przez osoby w spektrum. Oraz dzięki przejmującym cytatom z książki Higashidy.
Po projekcji filmu spotkanie online z reżyserem – opisują organizatorzy przeglądu.

W sobotę pierwszym pokazem dnia będzie film dokumentalny „Spellers – Literujący” – obraz inspirowany książką napisaną wspólnie przez ojca i autystycznego syna.

Film jest wspólnym dziełem praktyków metody „spelling to communicate” oraz rodziców i ich dzieci – nastoletnich niemówiących osób autystycznych, które dzięki tej metodzie zaczęły się komunikować i które tworzą prawdziwą społeczność „spellersów”, wspierających się nawzajem.

Zastosowanie prostego schematu – terapeuta lub rodzic zadaje nastolatkom podobne pytania – daje niesamowite efekty w momencie, kiedy zaczynają oni pisać. Kontrast między tym w jaki sposób się zachowują, a tym co opisują, doskonale ilustruje tezę filmu: autyzm to nie zaburzenie poznawcze, a sensoryczno-motoryczne, a wszystkiemu jest winna dyspraksja, czyli trudność w precyzyjnym planowaniu ruchów. jeśli zamiast korzystać z motoryki małej oprzemy się na motoryce dużej – może się okazać, że komunikacja jest możliwa. A dzięki niej dostajemy szansę na pokazanie swojego wnętrza i inteligencji – opisują film organizatorzy.

Po tym dokumencie odbędą się spotkanie i dyskusja pod hasłem: „komunikacja w spektrum”. O godz. 18.00 kolejny pokaz. Tym razem to islandzki dokument o kobietach w spektrum „Zobaczyć niewidoczne” („Seeing the Unseen”) reż. Bjarney Ludviksdottir, Kristjan Kristjansson. Po seansie zaś odbędzie się dyskusja na ten temat.

W niedzielę z kolei obejrzymy pokazy filmów „Śubuk” i„Autism in love”, po każdym z nich odbędą się spotkania i dyskusje dotyczące obrazów. Szczegóły na plakacie poniżej oraz TUTAJ.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny! Obowiązują jednak wejściówki do odebrania w Kinie Wolność na godzinę przed seansem.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.