TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

19

04 2024

Dziś rocznica powstania w getcie warszawskim. W Grodzisku upamiętnia ją specjalna wystawa


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Muzeum PolinDziś rocznica powstania w getcie warszawskim. W Grodzisku upamiętnia ją specjalna wystawa - Grodzisk News


Od dziś (19 kwietnia) do 6 maja oglądać można w Grodzisku wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą...”. Upamiętnia ona 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim.


Ekspozycja dostępna jest przed budynkiem grodziskiej Mediateki. – Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie wystawa "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą" przenosi nas w dramatyczne wiosenne dni 1943 r. w warszawskim getcie. To opowieść o heroizmie młodych żydowskich bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, którzy 19 kwietnia zdecydowali się stawić zbrojny opór niemieckiemu ludobójstwu – mówią organizatorzy wystawy.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

–Uczynili to na przekór i wbrew militarnym kalkulacjom, które nie dawały im żadnych szans – nie tyle na sukces – co nawet na zwyczajne ocalenie. To historia ich dramatycznych walk o kolejne kamienice – twierdze na Gęsiej, Nalewkach, Zamenhofa, placu Muranowskim. To ponadczasowa historia ich dramatycznych wyborów i prawa każdego do godnej ludzkiej śmierci – takich jakich dokonał Mordechaj Anielewicz i jego towarzysze broni. To wreszcie historia oddająca w pełni niepokornego ducha walczącej Warszawy, której mieszkańcy nigdy nie złożyli broni przed niemieckim najeźdźcą i zawsze gotowi byli walczyć o wolność – dodają.

Powstanie w getcie warszawskim było czynem na wskroś heroicznym: na większym zrywem Żydów przeciw hitlerowcom podczas drugiej wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Symbolem pamięci o powstaniu stał się żonkil. Jak przypomina nam Muzeum Polin, „ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami”.

Dziś rocznica powstania w getcie warszawskim. W Grodzisku upamiętnia ją specjalna wystawa - Grodzisk Newsfoto: Facebook/UM Grodzisk Maz.


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz

Ludzie opamiętajcie się! Już zapomnieliście jak izraelska armia z zimną krwia zamordowała Polaka w Strefie Gazy?

Maria
20-04-2024 06:40

Pomijając obecną historię i różne fakty związane z Izraelem i Usa gdyby nie żydzi nie wiadomo czy Grodzisk by obecnie istniał:)

wojak33
20-04-2024 18:33








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.