reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

15

03 2024

Grodzisk kontra dziki. Trwa kampania informacyjna dla mieszkańców


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Czytelnik Grodzisk kontra dziki. Trwa kampania informacyjna dla mieszkańców - Grodzisk News


Nadchodząca wiosna oznacza, że coraz częściej będzie można spotkać dziki wychodzące z terenów leśnych, przy drogach i zabudowaniach. Grodzisk uruchomił w związku z tym kampanię informacyjną dającą mieszkańcom wskazówki, jak postępować z tymi zwierzętami.


Grodziscy strażnicy miejscy notują coraz więcej zgłoszeń dotyczących pojawiania się dzików w mieście. Najczęściej w miejscach gdzie jest większy dostęp do pożywienia. Dlatego chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się dzików należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości, wyrzucać żywność tylko w miejscach do tego przeznaczonych, kosze na śmieci w okolicy gospodarstw domowych powinny być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Tego też między innymi dotyczy kampania informacyjna prowadzona w Grodzisku. Urzędnicy przypominają w niej także jak się zachować gdy spotkamy dzika.

Przede wszystkim nie należy do niego podchodzić, ale także nie straszyć i nie dokarmiać. Ważne jest także spokojne zachowanie, bez paniki – trzeba po cichu i powoli się oddalić. Tym większą ostrożność należy zachować, gdy spotkamy na swej drodze lochę z młodymi.

– Dziki nie są agresywne. Atakują, gdy czują się zagrożone, sprowokowane lub są ranne – przypominają twórcy grodziskiej kampanii. Proszą również by dzwonić do straży miejskiej, gdy dziki podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie. Telefon: 986; 22/755-54-31.

Grodzisk kontra dziki. Trwa kampania informacyjna dla mieszkańców - Grodzisk Newsfoto: Czytelnik


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Jakby nie budowali na łąkach i pod lasem albo w srodku lasu, to dziki i sarny i inna zwierzyna miałaby gdzie mieszkać. Teraz za pozno grodzisk i okolice zabetonowane. Ta gmina to dramat.

Dżolaj
15-03-2024 21:52

A gdzie do tej pory powstawały miasta jak nie na łąkach, polach i w lasach???
Na pustyniach???
Odrobinę zastanowienia.

Walery
18-03-2024 08:16

do Walery. Racja. Miasta i wsie zabierały zawsze przestrzeń do życia zwierzętom. Ale nigdy na taką skalę. Problem w tym, że obecnie siedziby ludzkie rozlewają się jak plamy oleju na wodzie. Pustoszeją miasta a zabudowywane są przedmieścia i inne tereny cenne przyrodniczo. Jest to opisane jako https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksurbanizacja .

Robert
18-03-2024 09:32

Proponuję Panu się wyprowadzić np.do Grójca

Kira
18-03-2024 14:26

Pani Kiro. Proponuje samej się przeprowadzić do Grójca jeśli stamtąd Pani przyjechała. Z pełnym szacunkiem dla tego miasteczka. Ja tu mieszkam o urodzenia, ponad 50 lat. Problem polega na tym, że ludzie zamiast osiedlać się w zwartej zabudowie, w mieście czy wsi, zabudowują każdy wolny skrawek ziemi. Czytałem, że w Niemczech nie wolno budować się "gdzie popadnie", tj. w środku lasu lub w polach, z wyjątkiem leśniczych lub rolników. Tamtejsze gminy ustalają ścisłe plany zagospodarowania przestrzennego, określając gdzie wolno a gdzie nie wolno zajmować teren. W zamian za to obowiązkiem gminy jest zapewnienie uzbrojenia terenu, budowa dróg, transportu publicznego. Dzięki temu m.in. dzikie zwierzęta mają pozostawioną część terenu, chroni się krajobraz, są mniejsze koszty doprowadzenia mediów, opłaca się zorganizowanie linii autobusowych...

Robert
18-03-2024 17:28

Dlaczego nie wybija tych dzików zanim stanie się tragedią ????!!!

Piotr Dobrogost
16-03-2024 00:48

Racja,powinni wybić wszystkie dziki najlepiej w całej Polsce,lisy, łosie i sarny też.Bezczelne zwierzęta wchodzą na nasz teren.

Daniel
16-03-2024 09:17

Sam siebie wybij kretynie…

Dzik
16-03-2024 22:40

Dlaczego nie wybija się ludzi zanim doprowadzą świat do upadku...

Max
16-03-2024 09:33

Jak to nie ... pandemia , wojny, zamachy ... powoli wybiją...

Tomas
16-03-2024 10:15

Ma Pan rację ,słuszna uwaga

Urszula
17-03-2024 18:21

Słuszna uwaga

Urszula
17-03-2024 18:22

No co ty, przecież się wybija. Za wolno?

druppi
17-03-2024 20:18

Nie, prawdopodobnie nie jest tak - jak piszecie, że nadchodząca wiosna przyczyni się do wychodzenia dzików z lasu, i terenów przydomowych. One w mieście pojawiają się bo coraz mniej mają miejsca do życia w Grodzisku i okolicach. Łaki są zabudowane i budowy coraz bliżej lasu. Czasem w lesie. W grodzisku
tereny przyjazne zwierzetom zostały pocięte drogami, zabudowane , pod Grodziskiem hale na ląkach. Mozna pojechać i zobaczyć dla przykładu co zostało z Glinianek w Narolinie, co zostało z Gorek Szwedzkich. Gdzie w Grodzisku są przestrzenie dzikich łąk? I taka polityka budowlana jest w okolicach t a k samo ekspansywna. Okolice Żyrardowa to samo. Wsie robią się zabudowywane. Okolice zalewu Żyrardowskiego to samo. Na takie budowy pozwalają urzędnicy z wydziałów np. starostwa grodziskiego z wydziału budowlanego bo plany radni np. W grodzisku uchwalali korzystne dla zabudowywania miasta i gminy. Mozna poczytać bip i widać który radny za czym w planie zagospodarowania przestrzennego głosował. Gdzie nie planów w Grodzisku czy pod Grodziskiem urzednicy wydawali i wydają wz. Plany zagospodarowania przestrzennego w Grodzisku są bez sensu patrzac dla przykladu co buduje się w mieście czy na łąkach. Wychodzenie dzików z lasu droga redakcjo nie ma wiele wspólnego z wiosną. Zimą z lasu też wychodziły rodziny dzików, sarny wychodzą cały rok i cały rok są zabijane i potrącane na lokalnych drogach np. Przy lesie w mosciskach czy przy autostradzie. I d laczego w obszarze migracji zwierząt w okolicach lasu w mosciskach nie ma przejścia dla nich pod jezdnią?

Pod lasem
16-03-2024 12:58

No właśnie dlaczego przy budowie obwodnicy grodziskiej, która jest wyżej położona niż okoliczne pola, nie zrobiono przejść dla zwierząt. Wystarczyło wkopac szerokie rury i nie było by truchla na drodze, przez które można spowodować wypadek omijając je.

Ta ze wsi
16-03-2024 15:52

Chopy każdy chce żyć przeciez....

Neutralny
16-03-2024 16:08

Jakie biedne są te dziki: mają to samo prawo do życia co ludzie, a czeka ich wymordowanie. To człowiek zabrał im ich dom ( lasy, zagajniki), przepędził a one chcą żyć... To straszne, że my ludzie jesteśmy tak prymitywni w swoich możliwościach i jedynie na co nas stać to wymordować bezbronne istoty.

Adam
16-03-2024 21:57

Chłopie - ale te lasy sadzili leśnicy i inni ludzie ! Dziki są potrzebne ale wszystko z umiarem. Może jednak dobrze że przychodzą dziki do miast bo przegonią paniusie z pieskami , które paskudzą na trawnikach!

Kaj
17-03-2024 14:44

Tak , znamy ten tekst tzw. ekologów.

Kromanion
17-03-2024 00:19

Kampania informacyjna??? Wystrzelać to wszystko i tyle.

Sansan
18-03-2024 23:09
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.