Spółka CPK zaprezentowała tzw. Master Plan dla lotniska w Baranowie. Dokument zawiera szczegółowe wytyczne dla projektantów i wykonawców; określa kierunki rozwoju lotniska w przyszłości i traktuje o planach zintegrowania węzłów lotniczego drogowego i kolejowego.
Spółka CPK opublikowała Master Plan po zatwierdzeniu w czerwcu tzw. planu generalnego, który jest jego ważną częścią. Ma bowiem pozwolić na uzyskanie zgód administracyjnych na realizację założeń samego Master Planu.
W dokumencie przedstawiono wytyczne dla projektantów i wykonawców na temat lotniska oraz węzła kolejowego i drogowego: od wizji i celów strategicznych poprzez analizowane w trakcie prac planistycznych warianty, szczegóły lokalizacji i koncepcję zrównoważonego rozwoju aż po rozwiązania dotyczące układu lotniska, etapowania budowy, strefy operacyjnej, terminalu pasażerskiego, dworca kolejowego, Airport City, strefy cargo, bazy utrzymania samolotów, infrastruktury wojskowej i general aviation.
Jak podało CPK, tylko jedno z 15 publicznych lotnisk w Polsce – Katowice Airport – publikuje aktualny plan generalny w internecie.
– Ten dokument to podsumowanie wielomiesięcznych prac nad długoterminową koncepcją rozwoju lotniska i multimodalnego węzła CPK. W Master Planie znalazły się również m.in. warianty realizacji i kolejne etapy rozbudowy. Zamierzamy zapewnić pasażerom komfort podróżowania, łącząc w jednym miejscu różne środki transportu. Kluczowym elementem projektowanej infrastruktury będzie pierwsza stacja kolejowa tak bardzo zintegrowana z portem lotniczym – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
W dokumencie uwzględniono etapy rozwoju lotniska, którego otwarcie planuje się w 2028 roku. Fazy rozwoju dokument przewiduje do 2060 roku. –W scenariuszu bazowym poziom 40 mln pasażerów zostanie osiągnięty ok. 2035 r., co oznaczałoby konieczność rozbudowy infrastruktury. W 2060 r., przewiduje się możliwość obsługi na CPK prawie 65 mln pasażerów rocznie. Prognozowany ruch transferowy w początkowym okresie funkcjonowania lotniska ma stanowić około 40 proc. i wzrosnąć w długim okresie do poziomu 45 – 50 proc. – podaje spółka CPK.
Według Master Planu będzie można rozbudować terminal, płyty postojowe dla samolotów i resztę infrastruktury. Będą dwie równoległe drogi startowe o długości 3800 metrów każda, oddzielone będą przestrzenią ok. 2,5 metrów, na której znajdą się urządzenia do obsługi lotniska, a także terminal pasażerski, węzeł komunikacyjny obejmujący dworzec kolejowy, płyty postojowe i odlodzeniowe, wieża kontroli ruchu lotniczego. W planie uwzględniono także trzecią drogę startową, która może być potrzebna później.
Po północnej stronie terminala zaplanowano dworzec kolejowy z sześcioma peronami podziemnymi, który obsłuży połączenia dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne. Powstać mają Koleje Dużych Prędkości, które wraz z modernizacją bieżącej infrastruktury kolejowej, powinny skrócić czas dojazdu między lotniskiem a największymi miastami do dwóch i pół godziny.
Prognozy zawarte w Master Planie przewidują, że docelowo około 40 proc. pasażerów będzie dojeżdżało do lotniska koleją, około 50 proc. skorzysta z samochodów i taksówek, a pozostali z autobusów i innych środków transportu. W dłuższej perspektywie czasowej planowane jest również przedłużenie linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) od Grodziska Mazowieckiego do terminala pasażerskiego CPK.
Jeśli chodzi o układ drogowy analizowane jest połączenie z rozbudowaną w tym celu autostradą A2 krajową "50" oraz planowaną Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.
Link do streszczenia Master Planu tutaj.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
W ramach pierwszego etapu przebudowy linii średnicowej powstaje niemal od nowa stacja Warszawa Zachodnia. Prace jeszcze, się nie zakończyły ale Polskie Linie Kolejowe przewidują, że jeszcze w tym roku rozpoczną procedurę wyłaniania wykonawcy przebudowy Warszawy Wschodniej.
Cztery zastępy straży pożarnej biorą udział w akcji gaśniczej przy ul. Brwinowskiej w Podkowie Leśnej. Zapalił się dach budynku.
Poznajcie Hanię, ta mieszkanka Grodziska jest osobą niezwykle ciepłą, energiczną, a do tego od zawsze angażowała się w życie i pomoc lokalnej społeczności. Jest także matką ukochanej córki, dla której ze wszystkich sił chce wygrać walkę z rakiem. Możemy jej w tym pomóc!
Jaktorów podpisał niedawno umowę dotacyjną, w ramach której gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie blisko 1,4 mln zł. Za pieniądze te przeprowadzony zostanie remont wnętrza oraz elewacji kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika!
27 marca ruszy na Mazowszu wiosenna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Na czas akcji mieszkańcy powinni prowadzać psy na smyczy, a koty trzymać w zamknięciu.
Worek medali przywieźli młodzi zawodnicy klubu karate UKS Budo Grodzisk Mazowiecki z zawodów Warsaw Open Karate WKF. Zmagania toczone w stołecznej Arenie Ursynów przyniosły bowiem naszemu klubowi aż 24 miejsca na podium. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z zawodów.
Sceny rodem z filmu sensacyjnego rozegrały się we wtorkowy wieczór na ulicach Żyrardowa. Policja ścigała mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli i nie reagował na sygnały policjantów nakazujące zatrzymanie się. Wkrótce wyszło na jaw, że 20-letni mieszkaniec miasta posiadał narkotyki, a do tego jechał bez uprawnień.
W tym roku święta wielkanocne przypadają na 20 i 21 kwietnia, ale już dwa tygodnie wcześniej mieszkańcy będą mieli okazję odwiedzić tradycyjny coroczny kiermasz rękodzielniczy. Impreza odbędzie się w Mediatece 5 kwietnia.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.