TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

30

04 2024

Kolejny pożar łąki. Strażacy apelują o niewypalanie traw


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Kolejny pożar łąki. Strażacy apelują o niewypalanie traw - Grodzisk News


W poniedziałkowy wieczór w miejscowości Tłuste strażacy gasili pożar łąki. To kolejne takie zdarzenie tej wiosny. Strażacy apelują o rozsądek i niewypalanie traw.


Informację o pożarze otrzymaliśmy od czytelnika. – W poniedziałek wieczorem w okolicach węzła autostrady A2 w Tłustem był pożar łąki – poinformował Henryk.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Strażacy potwierdzają. – Zgłoszenie o pożarze traw w miejscowości Tłuste otrzymaliśmy o godz. 20.04. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp straży pożarnej. Płonął obszar o powierzchni około 100 mkw po północnej stronie autostrady A2. Strażacy uporali się z ogniem w 30 minut i wrócili do koszar. Nikomu nic się nie stało – mówią nam strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim.

To kolejny pożar traw w naszym regionie. Mimo wielu apeli i próśb, wciąż dochodzi do tego typu pożarów. Strażacy prowadzą akcję informacyjną „Stop pożarom traw”. – Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych – informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

W minionym roku strażacy w całym kraju interweniowali przy pożarach traw i nieużytków rolnych ponad 21 tys. razy, a najwięcej ich było w marcu (3632) oraz lipcu (3628), a najmniej w miesiącach jesienno-zimowych (w grudniu 158). W minionym roku zginęły trzy osoby, a obrażenia odniosło 36 osób. Suma strat pożarowych to blisko 70 mln zł. W województwie mazowieckim w 2023 r. Było 3376 interwencji związanych z pożarami traw.

Za wypalanie traw grożą surowe kary m.in. kara ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł. złotych.


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.