TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

04

07 2023

Spółka CPK opublikowała Master Plan dla lotniska


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: cpk.plSpółka CPK opublikowała Master Plan dla lotniska - Grodzisk News


Spółka CPK zaprezentowała tzw. Master Plan dla lotniska w Baranowie. Dokument zawiera szczegółowe wytyczne dla projektantów i wykonawców; określa kierunki rozwoju lotniska w przyszłości i traktuje o planach zintegrowania węzłów lotniczego drogowego i kolejowego.


Spółka CPK opublikowała Master Plan po zatwierdzeniu w czerwcu tzw. planu generalnego, który jest jego ważną częścią. Ma bowiem pozwolić na uzyskanie zgód administracyjnych na realizację założeń samego Master Planu.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W dokumencie przedstawiono wytyczne dla projektantów i wykonawców na temat lotniska oraz węzła kolejowego i drogowego: od wizji i celów strategicznych poprzez analizowane w trakcie prac planistycznych warianty, szczegóły lokalizacji i koncepcję zrównoważonego rozwoju aż po rozwiązania dotyczące układu lotniska, etapowania budowy, strefy operacyjnej, terminalu pasażerskiego, dworca kolejowego, Airport City, strefy cargo, bazy utrzymania samolotów, infrastruktury wojskowej i general aviation.

Jak podało CPK, tylko jedno z 15 publicznych lotnisk w Polsce – Katowice Airport – publikuje aktualny plan generalny w internecie.

– Ten dokument to podsumowanie wielomiesięcznych prac nad długoterminową koncepcją rozwoju lotniska i multimodalnego węzła CPK. W Master Planie znalazły się również m.in. warianty realizacji i kolejne etapy rozbudowy. Zamierzamy zapewnić pasażerom komfort podróżowania, łącząc w jednym miejscu różne środki transportu. Kluczowym elementem projektowanej infrastruktury będzie pierwsza stacja kolejowa tak bardzo zintegrowana z portem lotniczym – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

W dokumencie uwzględniono etapy rozwoju lotniska, którego otwarcie planuje się w 2028 roku. Fazy rozwoju dokument przewiduje do 2060 roku. –W scenariuszu bazowym poziom 40 mln pasażerów zostanie osiągnięty ok. 2035 r., co oznaczałoby konieczność rozbudowy infrastruktury. W 2060 r., przewiduje się możliwość obsługi na CPK prawie 65 mln pasażerów rocznie. Prognozowany ruch transferowy w początkowym okresie funkcjonowania lotniska ma stanowić około 40 proc. i wzrosnąć w długim okresie do poziomu 45 – 50 proc. – podaje spółka CPK.

Według Master Planu będzie można rozbudować terminal, płyty postojowe dla samolotów i resztę infrastruktury. Będą dwie równoległe drogi startowe o długości 3800 metrów każda, oddzielone będą przestrzenią ok. 2,5 metrów, na której znajdą się urządzenia do obsługi lotniska, a także terminal pasażerski, węzeł komunikacyjny obejmujący dworzec kolejowy, płyty postojowe i odlodzeniowe, wieża kontroli ruchu lotniczego. W planie uwzględniono także trzecią drogę startową, która może być potrzebna później.

Po północnej stronie terminala zaplanowano dworzec kolejowy z sześcioma peronami podziemnymi, który obsłuży połączenia dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne. Powstać mają Koleje Dużych Prędkości, które wraz z modernizacją bieżącej infrastruktury kolejowej, powinny skrócić czas dojazdu między lotniskiem a największymi miastami do dwóch i pół godziny.

Prognozy zawarte w Master Planie przewidują, że docelowo około 40 proc. pasażerów będzie dojeżdżało do lotniska koleją, około 50 proc. skorzysta z samochodów i taksówek, a pozostali z autobusów i innych środków transportu. W dłuższej perspektywie czasowej planowane jest również przedłużenie linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) od Grodziska Mazowieckiego do terminala pasażerskiego CPK.

Jeśli chodzi o układ drogowy analizowane jest połączenie z rozbudowaną w tym celu autostradą A2 krajową "50" oraz planowaną Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.

Link do streszczenia Master Planu tutaj.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.