TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

17

04 2024

Orkiestra rodem z Luizjany z koncertem na grodziskiej scenie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Orkiestra rodem z Luizjany z koncertem na grodziskiej scenie - Grodzisk News


W połowie maja szykuje się nie lada gratka dla melomanów. Na scenie grodziskiego centrum kultury z koncertem wystąpi bowiem uznana na świecie  Acadiana Chamber Orchestra z Luizjany pod batutą Mariusza Smolija.


Acadiana Chamber Orchestra została założona w Lafayette w Luizjanie w 1984 roku i co roku występuje dla tysięcy słuchaczy z koncertami  symfonicznymi, kameralnymi, produkcjami operowymi oraz programami edukacyjnymi. Orkiestra łączy europejskie tradycje muzyczne z nowoczesnym amerykańskim repertuarem, w tym muzyką popularną, unikalnym stylem luizjańskim czy jazzem.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Mariusz Smolij natomiast jest dyrygentem uznawanym za jednego z najwybitniejszych swojego pokolenia. – Często nagrywał dla Naxos International zdobywając międzynarodowe uznanie krytyków, w tym pochwały New York Timesa za „fascynujące występy”. Maestro Smolij prowadził ponad 140 orkiestr w 28 krajach na pięciu kontynentach występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kimmel Center w Filadelfii, Zürich Tonhalle, Salle Gaveau w Paryżu, Concertgebauw w Amsterdamie i Narodowe Centrum Sztuki w Pekinie w Chinach. W Ameryce Północnej dyrygował między innymi Houston Symphony, New Jersey Symphony, Orchestra of the Chicago Lyric Opera, St. Louis Philharmonic, Rochester Philharmonic, Indianapolis Symphony, Indianapolis Chamber Orchestra, New Orleans Philharmonic, Hartford Symphony i Symphony Nova Scotia – charakteryzują jego artystyczną biografię organizatorzy koncertu.

–Oprócz 15 płyt CD nagranych dla Naxos, dyrygent dokonał nagrań dla Universal, Hungaraton, Hessishe Rundfunk Radio we Frankfurcie w Niemczech oraz stacji radiowych i telewizyjnych w Szwajcarii i Polsce. W 2016 roku jego nagranie kompozytorki Grażyny Bacewicz otrzymało prestiżową nagrodę „Frederick Award” (polską nagrodę Grammy) – dodają.

Podczas koncertu w Grodzisku usłyszymy również wirtuozkę skrzypiec najwyższej próby – Elizabeth Pitcairn. Skrzypaczka gra na owianym legendą instrumencie Stradivariusa „Red Mendelssohn” z 1720 r. Występowała w Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, Kimmel Center, Saratoga Performing Arts Center i Fisher Center w Bard College. Wykonywała Koncert skrzypcowy Mendelssohna z Orkiestrą Symfoniczną w Shenzhen w Chinach i pod dyrekcją Wagnera Politschuka w São Paulo w Brazylii. A to tylko część z jej przebogatego muzycznego dossier.

Najlepiej jednak przemówi muzyka. A ta wybrzmi już 14 maja o godz. 19.00 w sali widowiskowej CK. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasach kina oraz w internecie.

Orkiestra rodem z Luizjany z koncertem na grodziskiej scenie - Grodzisk News

💬︎   dodaj komentarz

Po co?

Marcin
18-04-2024 18:14
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.