TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

03

01 2022

W tym roku Grodzisk skończy 500 lat. Zobacz film


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Marcin MasalskiW tym roku Grodzisk skończy 500 lat. Zobacz film - Grodzisk News


W 2022 roku Grodzisk obchodzić będzie 500-lecie istnienia. W 1522 r. uzyskał prawa miejskie nadane przez króla Zygmunta Starego. Z tej okazji stworzono film zabierający w krótką podróż po historii miasta i gminy. Zamieszczamy go poniżej.


Grodzisk nigdy nie stałby się miastem, gdyby nie przedstawiciele szlacheckiej rodziny Okuniów herbu Belina. Ten znakomity, szczycący się świetnymi koligacjami ród, posiadający rozległe dobra i niemałe wpływy na dworze królewskim, nabył osadę Grodzisko, pielęgnował ją rozwijał i rozbudowywał. Wszystko po to, aby ostatecznie zabiegać u króla o nadanie tej posiadłości statusu miasta.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Nastąpiło to 22 lipca 1522 roku. Choć warto pamiętać, że o powstaniu miasta Grodziska krążą też inne legendy, ta najbardziej znana i popularna mówi, iż monarchowie drogą przez osadę Grodzisko przejeżdżali, jadąc na polowania do puszczy jaktorowskiej. Pewien zmęczony król dostał na posilenie kubek wody z grodziskiego źródełka o nadzwyczajnym smaku. Zachwycony smakiem wody król nakazał nadać osadzie rangę miasta. Swą legendę ma zresztą także herb miejski – Bogoria.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Tak naprawdę Grodzisk nigdy nie przekształcił się ze wsi w miasto.

Becia
03-01-2022 18:21

Zapewne ktoś popracował nad filmem, ale robienie 2 sekundowych "przebitek" zupełnie mija się z celem, człowiek jeszcze nie zarejestruje dokładnie miejsca a już wchodzi coś innego. Gdy zrobisz pauzę - wchodzą reklamy 3 innych filmów. Jednym słowem ten film to co najwyżej może byc pracą zaliczeniową na koniec podstawówki. A można bylo sie postarać ...

Stefan
03-01-2022 19:42

Co ty powiesz? Naprawdę? Optymizmu w Nowym Roku życzę!

Babcia
03-01-2022 22:31

pokaż wszystkie komentarze (15)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.