TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

20

09 2022

Ruszają rozmowy z samorządami ws. rozwoju otoczenia CPK


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Ruszają rozmowy z samorządami ws. rozwoju otoczenia CPK - Grodzisk News


Dziś rozpoczynają się rozmowy dotyczące strategii perspektyw rozwoju 18 gmin z pięciu powiatów sąsiadujących z Portem Solidarność. Spółka CPK przygotowała dokument w tej sprawie, a cała strategia ma zostać przyjęta przez Sejm w przyszłym roku.


Przygotowana przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny Strategia Rozwoju Obszaru Otoczenia CPK ma zawierać szczegółowe plany rozwoju 18 gmin z pięciu powiatów m.in. Baranowa, Błonia, Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa, Milanówka, Podkowy Leśnej czy Żyrardowa. Jak podaje CPK, dziś spotkanie inaugurujące z udziałem samorządów, przedstawicieli administracji rządowej, czy spółki CPK. Jednak to dopiero początek, bowiem w kolejnych tygodniach będą się odbywać warsztaty z udziałem wszystkich stron.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Według Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. CPK, mające powstać lotnisko to szansa dla najbliższego otoczenia Portu Solidarność. – CPK jest gigantyczną szansą rozwojową dla gmin w przyszłości okalających lotnisko. Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK służy temu, żeby skutecznie zaplanować współistnienie samorządów i Portu Solidarność i docelowo zmaksymalizować obustronne korzyści. Strategia sprawi, że samorządy będą miały ogromny wpływ na rozwój gmin i powiatów sąsiadujących z inwestycją. Mam nadzieję, że dzięki współpracy, którą dziś podejmujemy, uda się wypracować najlepsze rozwiązania – powiedział Horała.

Strategia zakłada cztery główne cele, a pierwszym z nich jest właśnie rozwój gospodarczy otoczenia CPK. Tereny te mają być atrakcyjne dla inwestorów m.in. dzięki potencjałowi transportowo-logistycznemu. Drugim celem jest minimalizowanie uciążliwości inwestycji w obszarze CPK, a trzeci – integracja rozwoju przestrzennego z gospodarczym i społecznym. Ostatni cel to sprawne działanie administracji publicznej jako „fundament strategicznych działań na tym terenie”.

Prace nad tym dokumentem rozpoczęły się już w 2020 r.,a konieczność jego przygotowania wynika z „Ustawy o CPK” przyjętej w roku 2018. Strategia ma obowiązywać do roku 2040. Po szeregu spotkań i konsultacji z samorządami finalna wersja dokumentu na zostać przyjęta przez Radę Ministrów za około rok.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Z przestępcami nie rozmawia się.

Roman
20-09-2022 17:43

Kto ma być tym przestępcą????
według ciebie...

Motyl
23-09-2022 16:03
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.