TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

22

03 2018

Przyjdź, obejrzyj ?Ciuchcie warszawskie" w Grodzisku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Przyjdź, obejrzyj ?Ciuchcie warszawskie" w Grodzisku - Grodzisk News


?Ciuchcie warszawskie? to unikatowa wystawa, której w ubiegłym roku patronował portal GrodziskNews.pl. Można było na niej poznać kawał historii kolei, z wukadką włącznie. W tym roku będzie to jeszcze bardziej przystępne, bowiem ekspozycja zagości w grodziskiej Galerii PKP.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wystawa jest poświęcona warszawskim kolejom dojazdowym, zwanym pieszczotliwie przez warszawiaków ?ciuchciami?.

Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność okolicznych miejscowości z Warszawą. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.

Na wystawie została przybliżona historia siedmiu kolejek. A zatem będzie to Kolej Wilanowska ? nieistniejąca już wąskotorowa kolei dojazdowej, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.

Obejrzymy też piaseczyńską Kolei Wąskotorową (dawniej Grójecka Kolej Dojazdowa) ? była to niegdyś kolei dojazdowa, a współcześnie kursuje jako linia turystyczna na trasie Piaseczno ?Tarczyn. Ponadto Kolej Młocińską ? istniejącą w latach 1929?1943 normalnotorową, prywatną kolej, łączącą Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.

Nie zabraknie też Kolei Mareckiej ? istniejącej od 1897 do 1974 roku kolei wąskotorowej umożliwiającej w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę.
Kolei Jabłonowskiej (zwanej także koleją karczewską) ? kursującej dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.

Na wystawie poznamy także historię Kolei Poligonowej ? wojskowej linii wąskotorowej kursującej z Rembertowa, obsługującej także transport cywilny.

Osobno potraktowana została Warszawska Kolej Dojazdowa, która jako oddzielny byt odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą.

Wernisaż wystawy już jutro (23 marca) w Poczekalni PKP (dworzec kolejowy, ul. 1 Maja 4) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Ekspozycja będzie dostępna do 18 kwietnia.








Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.



Treść komentarza
Podpis







📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.