TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

31

08 2015

Nowa polityka śmieciowa w Podkowie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Od 1 września wejdą w życie nowe zasady odbioru i wywozu odpadów na terenie podkowiańskiej gminy. ? Inaczej niż dotychczas będziemy segregować odpady selektywne: szkoło, papier, tworzywa sztuczne, metal i pozostałe odpady ? mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Od wtorku podkowianie będą więc segregować śmieci w trzech workach. W żółtym znajdą się papierowe opakowania, gazety tektury puszki metalowe, drobne przedmioty metalowe oraz kartony po sokach i mleku, folie i opakowania chemii gospodarczej, plastikowe butelki po napojach. Worki białe poznaczono do wyrzucania szkła, zaś w workach czarnych znajdą się odpady zmieszane z wyjątkiem np. elektrośmieci. W przypadku wystawienia śmieci w workach dotychczas obowiązujących, odpady także zostaną odebrane.

Zmianie ulegnie także częstotliwość wywozu śmieci. W myśl nowych zasad firma śmieciowa, którą pozostaje EKO Hetman, odbierze odpady co dwa tygodnie, a nie jak dotychczas dwa razy w miesiącu. Zmiana ta pozwoli uniknąć trzytygodniowych przerw w odbiorze. Śmieci będą zabierane bezpośrednio z posesji lub sprzed niej, jeśli właściciele je wystawią.

Skąd te zmiany? Wynikają z faktu podpisania nowej umowy na odbiór i wywóz śmieci, zawartej niedawno z Hetmanem. ? Mamy z firmą śmieciową umowę na 16 miesięcy, w której ustaliliśmy nie zryczałtowaną kwotę za odbiór odpadów, ale ceny za konkretne ilości śmieci i ich rodzaj. Dlatego tak naprawdę bardzo opłaca się odpady segregować, bo będzie miało realny wpływ na cenę. ? wyjaśnia burmistrz Artur Tusiński. ? Jesteśmy w trakcie weryfikowania deklaracji śmieciowych i czy rzeczywiście są wypełniane ? dodaje.

Podkowiański włodarz zapowiedział jednocześnie, że do końca bieżącego roku stawki za gospodarowanie odpadami w przeliczeniu na jedną osobę na razie nie ulegną zmianie. Mieszkańcy segregujący śmieci będą zatem nadal płacić 10 zł miesięcznie, podczas gdy niesegregujący ? 30 zł.

Przeanalizujemy kompleksowo wszystkie koszty, także te związane z opłatami za wodę i ścieki i zdecydujemy o ewentualnych zmianach opłat śmieciowych. ? Na dziś nie umiem powiedzieć czy będą wyższe, niższe, czy takie same jak obecnie ? zaznacza Tusiński. Decyzje mają zapaść bliżej końca roku.

Dla porządku odnotujmy, że w przetargu Podkowa wyłoniła firmę EKO Hetman, która złożyła ofertę opiewającą na 940 tys. zł.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.