reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

13

07 2022

Mieszkańcy Grodziska i Żabiej Woli oszukani na kilka tysięcy złotych


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayMieszkańcy Grodziska i Żabiej Woli oszukani na kilka tysięcy złotych - Grodzisk News


Grodziska policja odnotowuje w ostatnim czasie istotną liczbę zgłoszeń od mieszkańców o oszustwach w internecie. Poszkodowani to osoby, które wystawiły przedmioty na sprzedaż w internecie. Zamiast otrzymać zapłatę za sprzedany przedmiot, z ich konta zniknęły duże sumy pieniędzy. Jak się przed tym uchronić?


Mechanizm działania oszustów za każdym razem jest podobny. Poszkodowani wystawiają przedmiot do sprzedaży, po czym z komunikatorów otrzymują korespondencję od osób rzekomo zainteresowanych zakupem, które deklarują przelanie pieniędzy przez portal aukcyjny. Należność ma trafić bezpośrednio do sprzedającego. Ale...

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Po wejściu w link ma być wygenerowany kod do paczkomatu lub płatności. W celu potwierdzenia formularza trzeba się zalogować na konto bankowe. W ten sposób oszust zdobywa dane służące mu do zrealizowania wypłaty środków z konta nieświadomej osoby – mówią policjanci.

Do kilku takich oszustów doszło w naszym powiecie. Na policję zgłosiły się dwie mieszkanki Żabiej Woli. Podczas sprzedaży ubrań obie straciły po trzy tysiące złotych. –  Oszust, pod pretekstem przesłania opłaty za oferowany towar i wysłaniu linku, wyłudził od nich kody BLIK i dokonał kilku transakcji z ich kont bankowych – wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Dwie inne osoby to mieszkańcy grodziskiej gminy. W tym przypadku poszkodowani zalogowali się do bankowości internetowej, przez fałszywy link. Podali kody BLIK i tym sposobem stracili pod tysiąc złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?
– bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;

– nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 zapisanego na karcie obok podpisu;

– czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz,

– każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zawierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność;
zwróć uwagę na pisownię w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
każdy sposób wywarcia na Ciebie presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc czujność, jeśli masz wątpliwości, czy transakcja jest uczciwa, lepiej z niej zrezygnować.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.