reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

26

03 2023

Mazowsze wygrywa w sądzie z Prokuraturą Krajową. Uchwała antysmogowa nadal obowiązuje


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayMazowsze wygrywa w sądzie z Prokuraturą Krajową. Uchwała antysmogowa nadal obowiązuje - Grodzisk News


Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Prokuratury Krajowej, która po 5 latach obowiązywania uchwały antysmogowej domagała się stwierdzenia jej nieważności. Sąd nie tylko stwierdził, że nie było żadnego naruszenia prawa w toku procedowania uchwały antysmogowej, ale także podkreślił szeroki zakres kampanii informacyjnej, która wykraczała daleko poza standardy wynikające z przepisów.


Oznacza to zatem, że uchwała na Mazowszu może obowiązywać. – To przełomowa i bardzo ważna decyzja. Od początku mówiliśmy, że zarzuty prokuratury są bezzasadne i absurdalne. Dziś dowiedliśmy tego w sądzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Prokuratury Krajowej, która domagała się stwierdzenia nieważności uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Oznacza to, że uchwała cały czas obowiązuje – podkreśla marszałek Adam Struzik.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Prokuratura Krajowa domagała się stwierdzenia nieważności przyjętej przez sejmik Mazowsza w 2018 r. uchwały antysmogowej. Prokuratura zarzucała sejmikowi przede wszystkim ograniczenie procesu konsultacji do uzyskania opinii wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, mimo określenia jej jako istotnej dla społeczności województwa. Ponadto, zdaniem Prokuratury, konsultacje zostały przeprowadzone z zastosowaniem niewłaściwych przepisów.

Jak zauważa jeden z pełnomocników Mazowsza,  po zapoznaniu się z materiałem dowodowym sąd od razu oddalił skargę Prokuratury Krajowej. – Podając rozstrzygniecie, sąd wskazał, że te konsultacje były przeprowadzone i że została zastosowana właściwa podstawa prawna. Sąd podkreślił, że konsultacje miały szeroko zakrojony wymiar i znacząco wykraczały poza to do czego samorząd zobowiązywały przepisy – mówi radca prawny Julia Dolińska.

Tym samym uchwała antysmogowa nadal obwiązuje. A to dokument mający regulować kwestie ograniczenia negatywnych działań urządzeń grzewczych starszej generacji na zdrowie i środowisko. Uchwała zakazuje spalania najgorszych paliw: mułów, flotokoncentratów, węgla brunatnego, sypkiego węgla kamiennego i mokrej biomasy, a jednocześnie nakazuje wymianę tzw. kopciuchów. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje zakaz ich używania. Zgodnie z zaostrzonymi w kwietniu 2022 r. przepisami największe zmiany będą dotyczyć Warszawy, gdzie 1 października 2023 r. ma zostać wprowadzony zakaz spalania węgla. Takie regulacje obejmą też powiaty podwarszawskie, z tym że od 1 stycznia 2028 r. Wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.