reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

03 2023

Mazowsze wygrywa w sądzie z Prokuraturą Krajową. Uchwała antysmogowa nadal obowiązuje


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PixabayMazowsze wygrywa w sądzie z Prokuraturą Krajową. Uchwała antysmogowa nadal obowiązuje - Grodzisk News


Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Prokuratury Krajowej, która po 5 latach obowiązywania uchwały antysmogowej domagała się stwierdzenia jej nieważności. Sąd nie tylko stwierdził, że nie było żadnego naruszenia prawa w toku procedowania uchwały antysmogowej, ale także podkreślił szeroki zakres kampanii informacyjnej, która wykraczała daleko poza standardy wynikające z przepisów.


Oznacza to zatem, że uchwała na Mazowszu może obowiązywać. – To przełomowa i bardzo ważna decyzja. Od początku mówiliśmy, że zarzuty prokuratury są bezzasadne i absurdalne. Dziś dowiedliśmy tego w sądzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Prokuratury Krajowej, która domagała się stwierdzenia nieważności uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Oznacza to, że uchwała cały czas obowiązuje – podkreśla marszałek Adam Struzik.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Prokuratura Krajowa domagała się stwierdzenia nieważności przyjętej przez sejmik Mazowsza w 2018 r. uchwały antysmogowej. Prokuratura zarzucała sejmikowi przede wszystkim ograniczenie procesu konsultacji do uzyskania opinii wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, mimo określenia jej jako istotnej dla społeczności województwa. Ponadto, zdaniem Prokuratury, konsultacje zostały przeprowadzone z zastosowaniem niewłaściwych przepisów.

Jak zauważa jeden z pełnomocników Mazowsza,  po zapoznaniu się z materiałem dowodowym sąd od razu oddalił skargę Prokuratury Krajowej. – Podając rozstrzygniecie, sąd wskazał, że te konsultacje były przeprowadzone i że została zastosowana właściwa podstawa prawna. Sąd podkreślił, że konsultacje miały szeroko zakrojony wymiar i znacząco wykraczały poza to do czego samorząd zobowiązywały przepisy – mówi radca prawny Julia Dolińska.

Tym samym uchwała antysmogowa nadal obwiązuje. A to dokument mający regulować kwestie ograniczenia negatywnych działań urządzeń grzewczych starszej generacji na zdrowie i środowisko. Uchwała zakazuje spalania najgorszych paliw: mułów, flotokoncentratów, węgla brunatnego, sypkiego węgla kamiennego i mokrej biomasy, a jednocześnie nakazuje wymianę tzw. kopciuchów. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje zakaz ich używania. Zgodnie z zaostrzonymi w kwietniu 2022 r. przepisami największe zmiany będą dotyczyć Warszawy, gdzie 1 października 2023 r. ma zostać wprowadzony zakaz spalania węgla. Takie regulacje obejmą też powiaty podwarszawskie, z tym że od 1 stycznia 2028 r. Wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.