reklama Grodzisk mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

10

01 2021

Krajowa konsultantka: Szczepienia populacyjne najwcześniej w czerwcu


Grodzisk News


foto: PixabayKrajowa konsultantka: Szczepienia populacyjne najwcześniej w czerwcu - Grodzisk News


15 stycznia ruszyć mają zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia, nauczycieli i mundurowych. Następnie szczepione mają być osoby w wieku 60 plus. Szczepienia populacyjne w ocenie krajowej konsultantki ds. medycyny rodzinnej mają szansę zacząć się pod koniec drugiego kwartału.


Elektroniczne skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 zostaną wystawione automatycznie osobom w wieku 70 i więcej lat, według numeru PESEL. Jak wyjaśniła krajowa konsultantka ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, Zapisy dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. Będą one mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej wyjaśniła, że pacjenci spoza grupy zero i części grupy pierwszej (z określonym kryterium wieku) nie będą objęci automatycznym e-skierowaniem. Takowe będzie musiał wystawić lekarz POZ. Po pacjenatach w grupie pierwszej przyjdzie czas na szczepienie osób starszych od 60. roku życia.

Agnieszka Masrtalerz-Migas stwierdziła również, że szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału. Wyliczyła, że w I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób, a w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób.


reklama Grodzisk mazowiecki

ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.