TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

05

06 2023

Grodzisk zaprasza na Wianki i muzyczne powitanie lata


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Centrum Kultury Grodzisk Maz.1 - Grodzisk News


Dobrą tradycją stały się już Grodziskie Wianki. Także w tym roku organizatorzy szykują atrakcje na Stawach Walczewskiego. Zapowiada się iście muzyczne powitanie lata. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Percival.


Formacja jak najbardziej wpisująca się w tradycję Nocy Kupały, gdyż powstała w wyniku fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Percival znany jest jako współtwórca muzyki do gry “Wiedźmin 3: Dziki Gon” – ścieżki, która zdobyła światowy rozgłos, wiele nagród i wyróżnień.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Zespół ma w swoim dorobku także współpracę przy albumie Donatana "Równonoc", przedsięwzięcia, które połączyło słowiańskie dźwięki z hip-hopem i zaowocowało diamentową płytą. Muzyczna dyskografia Percivala liczy pięć krążków studyjnych w tym cykl “Slava” zawierający pieśni wszystkich grup Słowian, a oprócz tego kilka dodatkowych wydawnictw, jak choćby muzykę do audiobooków (“Vikingaasaga” oraz “Borek i bogowie Słowian”).

Słowiański nurt zespół propagował muzycznie również w odległych zakątkach świata, jak Kanada lub Wyspa Man, a na co dzień możemy usłyszeć jego twórczość w licznych filmach dokumentalnych traktujących o historii Słowian i Wikingów.

Percivala możemy spodziewać się na scenie przed godz. 21.00. Grodziskie Wianki wystartują jednak już o 15.00 – na początek koncert Młodzieżowej Orkiestry Detej pod batutą Tomasza Kirszlinga; od 16.30 pokazy taneczne Studiów Tańca Dancing Queen oraz Broadway Dance Ladies. Na godzinę 18.00 zaplanowano koncert lokalnej kapeli rockowo-metalowej The Wreckage.

Od 17.00 toczyć się będą też takie aktywności jak warsztaty plastyczne oraz wspólne robienie wianków.

Noc Kupały – zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą – to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz naRegulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.