TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

04

02 2015

Gmina zapłaci odszkodowania mieszkańcom


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


54 wnioski o wypłatę odszkodowań z tytułu zajęcia prywatnych nieruchomości pod drogi publiczne wpłynęły od mieszkańców do magistratu w Podkowie Leśnej. Chodzi o roszczenia dotyczące łącznie około 20 tys. mkw. powierzchni pasów drogowych.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

? Wszystkie gminy władające od 31 grudnia 1998 r. nieruchomościami niestanowiącymi ich własność, zajętymi pod drogi publiczne, w tym drogi lokalne miejskie, mają obowiązek wypłaty odszkodowań za te nieruchomości. Do 31 grudnia 2005 roku do urzędu miasta właściciele gruntów mogli składać wnioski o odszkodowanie za nieruchomości przejęte przez skarb państwa lub samorząd pod drogi publiczne przed 1999 rokiem. Jeżeli wniosek nie wpłynął w terminie to roszczenie o odszkodowanie wygasło ? poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

Terminowo wpłynęły do urzędu 54 pisma o odszkodowanie. Jak do tej pory gmina wypłaciła natomiast cztery rekompensaty. Jedną w 2006 r. za zajęcie działki o powierzchni 564 mkw., oraz trzy odszkodowania w 2014 r. rekompensujące właścicielom zajęcie łącznie ponad 2,6 tys. mkw. terenu pod drogi.

Czemu przez tyle lat sfinalizowano tak niewiele spraw? Wszystko przez nieprecyzyjność przepisów, które nie określają żadnych terminów: ani wydania decyzji stwierdzającej uwłaszczenie, ani przyznającej odszkodowanie właścicielom.  ? W związku z tym sprawy były przeciągane, często wynikające z bałaganu w gminnej ewidencji. Większość spraw jest w toku postępowania, bądź bez rozpoznania. Nie ulega wątpliwości, że taka opieszałość podważa zaufanie do instytucji publicznych. W związku z wieloletnimi zaniedbaniami i brakiem podejmowanych rokowań, Urząd Miasta podjął działania mające na celu uporządkowanie tego stanu rzeczy, co niestety będzie wiązało się z koniecznością wygenerowania w najbliższych latach dużych pieniędzy w budżecie miasta na odszkodowania ? pisze na blogu burmistrz Tusiński.

Jakie zatem działania planuje w najbliższym czasie podkowiański magistrat? ? Negocjujemy z mieszkańcami kwoty odszkodowań. Wniosków o rekompensaty jest wiele, ale chciałbym w miarę możliwości budżetowych gminy je wypłacać możliwie jak najszybciej, mimo że nie ma jasnych regulacji co do terminów ? mówi burmistrz Tusiński. ? Musimy być fair wobec podkowian, a nie odsuwać problem na później ? dodaje.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.