TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

04

02 2015

Gmina zapłaci odszkodowania mieszkańcom


Grodzisk News


Gmina zapłaci odszkodowania mieszkańcom - Grodzisk News


54 wnioski o wypłatę odszkodowań z tytułu zajęcia prywatnych nieruchomości pod drogi publiczne wpłynęły od mieszkańców do magistratu w Podkowie Leśnej. Chodzi o roszczenia dotyczące łącznie około 20 tys. mkw. powierzchni pasów drogowych.


reklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

? Wszystkie gminy władające od 31 grudnia 1998 r. nieruchomościami niestanowiącymi ich własność, zajętymi pod drogi publiczne, w tym drogi lokalne miejskie, mają obowiązek wypłaty odszkodowań za te nieruchomości. Do 31 grudnia 2005 roku do urzędu miasta właściciele gruntów mogli składać wnioski o odszkodowanie za nieruchomości przejęte przez skarb państwa lub samorząd pod drogi publiczne przed 1999 rokiem. Jeżeli wniosek nie wpłynął w terminie to roszczenie o odszkodowanie wygasło ? poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

Terminowo wpłynęły do urzędu 54 pisma o odszkodowanie. Jak do tej pory gmina wypłaciła natomiast cztery rekompensaty. Jedną w 2006 r. za zajęcie działki o powierzchni 564 mkw., oraz trzy odszkodowania w 2014 r. rekompensujące właścicielom zajęcie łącznie ponad 2,6 tys. mkw. terenu pod drogi.

Czemu przez tyle lat sfinalizowano tak niewiele spraw? Wszystko przez nieprecyzyjność przepisów, które nie określają żadnych terminów: ani wydania decyzji stwierdzającej uwłaszczenie, ani przyznającej odszkodowanie właścicielom.  ? W związku z tym sprawy były przeciągane, często wynikające z bałaganu w gminnej ewidencji. Większość spraw jest w toku postępowania, bądź bez rozpoznania. Nie ulega wątpliwości, że taka opieszałość podważa zaufanie do instytucji publicznych. W związku z wieloletnimi zaniedbaniami i brakiem podejmowanych rokowań, Urząd Miasta podjął działania mające na celu uporządkowanie tego stanu rzeczy, co niestety będzie wiązało się z koniecznością wygenerowania w najbliższych latach dużych pieniędzy w budżecie miasta na odszkodowania ? pisze na blogu burmistrz Tusiński.

Jakie zatem działania planuje w najbliższym czasie podkowiański magistrat? ? Negocjujemy z mieszkańcami kwoty odszkodowań. Wniosków o rekompensaty jest wiele, ale chciałbym w miarę możliwości budżetowych gminy je wypłacać możliwie jak najszybciej, mimo że nie ma jasnych regulacji co do terminów ? mówi burmistrz Tusiński. ? Musimy być fair wobec podkowian, a nie odsuwać problem na później ? dodaje.

💬︎   dodaj komentarz

W sumie to i ode mnie mogliby kawałek ziemi odkupić za jakąś zacną kwotę. ;)

Aigel123
04-02-2015 20:19
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.