reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

20

03 2015

Co z tymi syrenami?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Co z tymi syrenami? - Grodzisk News


Kilka dni temu informowaliśmy, iż podkowianie skarżą się na zbyt głośne i uciążliwe sygnały dźwiękowe pociągów WKD i chcą, aby coś w tej kwestii zrobiono. W poniedziałek odbyło się spotkanie podkowiańskich samorządowców z przedstawicielami zarządu przewoźnika. Czy udało się wypracować optymalne rozwiązania?


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Obecna Ustawa o transporcie kolejowym raz regulacje Urzędu Transportu Kolejowego nakładają na WKD bezwzględny nakaz stosowania sygnałów dźwiękowych informujących o zbliżaniu się do przejazdu. Mimo że kolejarze twierdzą, iż głośność sygnałów ustawiono w dolnych granicach wymaganej normy, to wciąż przeszkadzają one mieszkańcom okolicznych miejscowości.

? Właśnie po to się spotkaliśmy, Abu poszukać możliwości rozwiązania problemu i wspólnie doszliśmy do wniosku, ze rezygnacja z sygnału ?Baczność!? nie byłaby dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Natomiast dobrze by się stało, gdyby był on mniej inwazyjny. I okazuje się, że jest możliwość wystąpienia o pewne odstępstwa pozwalające zastosować inne elementy zwiększające bezpieczeństwo, chodzi m.in. o zmniejszenie prędkości pociągów do 20 km/h w strefie przejazdów niestrzeżonych, montaż dodatkowej sygnalizacji świetlnej czy montaż barier kierunkowych dla przechodniów. To pozwoliłoby obniżyć kategorię bezpieczeństwa i w rezultacie być może także zmniejszyć głośność syren z dzisiejszych 119?120 decybeli o pięć do ośmiu decybeli, co przy logarytmicznym, a nie liniowym sygnale byłoby bardzo odczuwalne dla mieszkańców ? mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. ? Będziemy wspierać WKD w staraniach o uzyskanie odstępstw i zastosowanie tych rozwiązań. Będę do tego namawiał też kolegów samorządowców z innych gmin, przez które przejeżdża kolejka ? dodaje.

O komentarz w sprawie spotkania prosimy również przewoźnika, który do kwestii obniżenia głośności pociągowych syren podchodzi wciąż bardzo ostrożnie. ? Należy zaznaczyć, że zaproponowana wartość (111?112 decybeli ? przyp. red.) znajduje się znacznie poniżej poziomu określonego w krajowych normach oraz dokumencie TSI-Hałas (Techniczna Specyfikacja Interoperacyjności) i warunkiem podjęcia jakichkolwiek działań jest uprzednie uzyskanie odstępstwa w drodze zmiany Ustawy o transporcie kolejowym oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy ? wyjaśnia Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

? O zmiany w ustawie właśnie także musimy zawalczyć najpierw na poziomie wojewody i ewentualnie dalej. ? Ważnym argumentem w dyskusji za zmianą przepisów jest fakt, że WKD jak żadna inna linia kolejowa przebiega blisko terenów zabudowanych, skupisk ludzki i należy wziąć to pod uwagę ? podkreśla Tusiński.

Na spotkaniu strony dyskutowały także na temat wprowadzenia dodatkowego sygnału dźwiękowego ostrzegającego o odjeździe pociągu. ? Mówiliśmy o dzwonku stosowanym w dawniejszych pociągach ? mówi podkowiański włodarz.

Co na to WKD? ? Potwierdzamy, że w najbliższym czasie będzie analizowana możliwość zastosowania dodatkowego sygnału dźwiękowego informującego osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu pociągu podczas jego postoju na stacji/przystanku osobowym, który byłby używany tuż przed odjazdem. Do dodatkowego ostrzegania mógłby zostać wykorzystany sygnał do jazdy manewrowej lub zainstalowany całkowicie nowy, niezależny od dotychczasowych ? zaznacza Krzysztof Kulesza.

💬︎   dodaj komentarz

Z całym szacunkiem dla wszystkich z Podkowy, ale chcecie mieć blisko do WKD to trzeba się przyzwyczaić. A teraz chcecie, żeby zmniejszyć bezpieczeństwo bo wam głośno? Ludzie nie pasuje to się wyprowadzić do głuszy i koniec. WKD jest tam od stu lat czyli była tam przed większością z Was i waszych rodzin.

Aigel123
20-03-2015 17:53

Ale chyba nic by się nie stało jakby trochę przyciszyli co? A tak ludzie spać nie mogą.

Hans52
20-03-2015 17:59

z prawem się nie dyskutuje nikt nie będzie robić specjalnie wyjątku dla mieszkańców Podkowy, no oni są tacy biedni, że nie mogą spać. Jak coś nie pasuje zawsze mogą się wyprowadzić, jakoś nigdy wcześniej im to nie przeszkadzało, tylko gdy Pan Tusiński został burmistrzem zbieg okoliczności? Nie sądzę. WKD przebiega przez tyle zacnych miejscowości, jakoś nikomu nie przeszkadza jej hałas tylko mieszkańcom bogatej Podkowy! A zapomniałem jak zwykle bogaty myśli, że wiecej mu wolno, a może powinien napisać podkowiańczycy wyżej .... niż widzą. Zapomniałem podkowiańczycy myślą, że są bogaci..... W ogólne co wy sobie wyobrażacie? Może niedługo wnioskującie o zmianę Konstytucji lub może stworzycie zaraz odrębny kraj bo wam cos jest nie narekę?? WKD działa zgodnie z prawem, niedługo mają powstać rogatki na kazdym przejeździe a wy robicie wielkie halo z tego, że WKD działa tak na prawdę według prawa!! Ludzie ogarnijcie się chcecie mieszkać blisko WKD to musicie z tym żyć, a jak się nie podoba to zawsze możecie się wyprowadzić. A fakt Podkowa wielkie miasto ogród hmmm a prędzej jeden wielki chaos. Co mają powiedzieć mieszkańcy, ktorzy mieszkają wzdłuż linii KM co pociągi chodzą przez 24 godziny na dobę!! Jakoś się nie skarżą na chalas. A może jeszcze niedługo zarządcie zmiany rozkładu jazdy lub domagajcie sie ekranów bo wam przeszkadza halas?? Dodam ciekawe kto będzie odpowiadał zapozniejsze wypadki? Bo to wkd będzie musiała płacić odszkodawanie batdzo duże, bo działa niezgodnie z prawem. Moze jakas tragedia by was ocuciła!!! A tak na zakończenie powiem jak myślicie, że wiecej wam wolno bo mieszkanie w Podkowie Leśnej to grubo się mylicie i życzę miłego dnia wszytskim :)

Adrian Drzemicki
21-03-2015 17:09

pokaż wszystkie komentarze (12)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.