TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

26

06 2015

Co z tym osiedlem?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Grupa mieszkańców osiedla Wille Borki chciałaby terytorialnego i administracyjnego odłączenia od gminy Brwinów, aby przyłączyć się Podkowy Leśnej. Obecnie niewiele wskazuje na to, aby ich życzenia miały się spełnić.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Pierwsze próby secesji osiedla znajdującego się przy granicy Brwinowa i Podkowy Leśnej, część mieszkańców podjęła w ubiegłym roku. Wówczas brwinowscy samorządowcy odrzucili tę propozycję, gdyż ? jak czytamy w projekcie stosownej uchwały rady gminy ? ?w niniejszej sprawie nie występuje interes publiczny niezbędny do dokonywania zaproponowanej zmiany terytorialnej gminy Brwinów i Podkowy Leśnej. Taki interes publiczny nie może być utożsamiany w szczególności z subiektywnym interesem kilku mieszkańców gminy, którzy ? jak twierdzą ? korzystają z infrastruktury Podkowy Leśnej, zaś podatki płacą w gminie Brwinów. Podobnie jako chybione należy ocenić podnoszone przez inicjatorów zmian granicznych argumenty o spójności osadniczej Willi Borki z Podkową Leśną przy jednoczesnym braku takiej spójności z Brwinowem?.

Mieszkańcy osiedla Wille Borki nie złożyli jednak broni. Wystąpili do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Środowiska o przeprowadzenie odrębnych ekspertyz. Jak twierdzą, analizy wykazały, iż nie ma przeciwwskazań, aby doszło do secesji. Jej inicjatorzy nadal prowadzą szereg działań w tej w sprawie. Jakiś czas temu wywiesili np. tablicę przy przystanku WKD w Podkowie Leśnej, na której wypunktowali zalety akcesji osiedla przez Podkowę (jak na zdjęciu). Sęk w tym, iż przeprowadzenie takiej operacji zależy od samorządów zarówno brwinowskiego i podkowiańskiego.

? We wrześniu ubiegłego roku zorganizowałem spotkanie z mieszkańcami osiedla. Przyszło na nie ponad 100 osób i szczerze mówiąc byłem przekonany , że dla większości głównym tematem będzie sprawa odłączenia od Brwinowa. Tymczasem głos w tej kwestii zabrało raptem kilkoro ludzi. I ta grupa kilku, kilkunastu osób cały czas robi tej sprawie sporo szumu, mówiąc że gmina dla osiedla robi niewiele.  Tymczasem w tym roku robimy tam ul. Łosia i fragment ul. Lilpopa w ramach schetynówki, wcześniej zrobiliśmy oświetlenie, więc nie mogę się z tymi zarzutami zgodzić ? mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

A co na to Podkowa Leśna? ? Sprawę oczywiście znamy, ale muszę jasno powiedzieć: prócz woli odłączenia się wśród mieszkańców Osiedla Borki, musi być przede wszystkim taka wola po stronie ogółu podkowian, a takiej jednogłośności i jednomyślności brak ? podkreśla Artur Tusiński, włodarz Podkowy. ? Z drugiej strony pamiętajmy że od 2010 roku funkcjonuje partnerstwo Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów i w ramach tej inicjatywy możemy zrobić wiele dla wspólnego dobra naszych społeczności i na tym powinniśmy się koncentrować przede wszystkim ? dodaje.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.