12 02 2020

Burmistrz: Gminna kontrola w Szkole w Książenicach trwa

12.02.2020, godz.: 20:30
Burmistrz: Gminna kontrola w Szkole w Książenicach trwa
fot. GrodziskNews

W dzisiejszej rozmowie z nami wiceburmistrz Grodziska Tomasz Krupski poinformował, że trwa kontrola w Szkole Podstawowej w Książenicach i powinna się zakończyć u kresu lutego. To pokłosie sprawy rzekomego konfliktu między częścią nauczycieli a dyrekcją placówki.

W sprawie nastrojów kadrowych panujących w Szkole Podstawowej w Książenicach pojawiło się jak dotąd wiele opinii, ocen i komentarzy. O wysokiej temperaturze tematu rzekomego konfliktu między dyrekcją placówki świadczą artykuły i komentarze tutaj i tutaj. Jak się zdaje, nie sprzyja to komfortowi nauki dla uczniów i nie wpływa dobrze na postrzeganie samej szkoły przez osoby z zewnątrz. Z punktu widzenia gminy, która sprawuje nadzór nad funkcjonowaniem placów, ważne jest, aby sprawę szybko wyjaśnić. Temu właśnie służyć ma kontrola.

Takową zapowiadał zresztą w tekście z 21 stycznia burmistrz Grzegorz Benedykciński. Mówił wówczas: – Ustalamy z prawnikami kwestie związane z przeprowadzeniem kontroli w szkole, bo jako gmina mamy w tej kwestii ograniczenia prawne, ale zależy nam na rozwiązaniu ewentualnego problemu i załagodzeniu sytuacji.

Dziś wiemy, że audyt trwa i ma zakończyć się do końca lutego. – Kontrola prowadzona jest przez osobę z zewnątrz i ma na celu analizę dokumentów organizacji pracy szkoły i sytuacji w kadrach. Zgodnie z prawem musieliśmy poinformować dyrekcję o fakcie przeprowadzenia kontroli. Do czasu jej zakończenia nie możemy komentować doniesień i komentarzy w sprawie rzekomego konfliktu w szkole – mówi nam Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska.

– Do końca bieżącego miesiąca kontrola ma się zakończyć i wówczas przedstawimy stanowisko w tej sprawie. Z całą mocą chcę podkreślić, że kontrola prowadzona jest bezstronnie, a jej celem jest rozwikłanie sytuacji – dodaje Krupski.

💬︎ 6

Dodaj Komentarz

6 odpowiedzi na “Burmistrz: Gminna kontrola w Szkole w Książenicach trwa”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Dużo na ten temat było już powiedziane. Moim zdaniem trzeba zacząć od początku. Szkoła to nie tylko budynek. Szkoła to trzy elementy: Uczniowie, którzy są najważniejsi: Nauczyciele, bez której nie byłoby edukacji i Rodzice, bez których nie byłoby wychowania. A teraz wspólny mianownik: szkoła z zewnątrz nowoczesna i ładna ale niedoinwestowana jak każda w Polsce. Nauczyciele, uczący po półtora etatu albo w dwóch szkołach. Jednym słowem z jednej szkoły pędzi do drugiej, albo tu ma ponad etat i nie ma na nic już czasu. Mówię o czasie dla Uczniów. Albo pędzi do drugiej albo jest najzwyklej w świecie zmęczony i nie ma siły. Tu trzeba jeszcze powiedzieć o tzw. negatywnej selekcji do zawodu nauczyciela. Nie chce tu nikogo obrażać ale przykłada anglisty, germanisty czy innej osoby ze znajomością języków. Nauczyciel stażysto to porażka, kolejne awanse zawodowe to lekka głupota, a nauczyciel dyplomowany wszystko ma gdzieś. Zgodnie z prawem nic mu nie można zrobić. Po ukończeniu filologi _jakiejkolwiek na UW- zarabia się dwie pensje Nauczyciela dyplomowanego. Matematyk, statystyk czy informatyk w banku trochę więcej. Ktoś powie, że nie każdy. Pewnie nie, ale najlepsi TAK. Nawet Pan urzędnik w mieście zarabia więcej niż nauczyciel kontraktowy a może i dyplomowany i odpowiedzialność mniejsza. Napisany list Nauczycieli ok, ale pewnie są tu racje każdej ze stron, dyrektora i nauczycieli. Jestem bezstronny. Problem tej szkoły mnie nie dotyczy. Teraz trzeci element, Rodzice mają wymagania, które w powszechnym systemie edukacji są nie realne. Przykład, przychodzi Rodzic, który twierdzi, że świetnie zna język obcy nauczanie w szkole jest słabe, fatalne. Po przejściu na ów język znajomość przez człowieka jest praktycznie na poziomie 0, 0. Jemu się tylko wydawało, że zna język. Pan nie bardzo rozumiał na czym polega nauka języka w szkole. Zresztą długo można o tym pisać. Nic to nie zmieni. Szkoła wymaga zmiany systemowej. Durne podstawy programowe, idiotyczne ścieżki awansu i dużej dyskusji. Szkoły prywatne jak prywatna służba zdrowia funkcjonują i jest ok. Zresztą spacerując wokół tej szkoły widać, niestety,PATOLOGIĘ, uczniów palących papierosy, przeklinających i Rodziców łamiących prawo. Zatrzymują się na zakazie zatrzymywania tłumaczą się ze się spieszą itd. Straż miejska pozwala na łamanie prawa, Strażnik odpowiada, przecież jakoś dzieci musza być dowiezione do szkoły. Są parkingi, a szkoda pisać. Podsumujmy, rodzice łamią prawo, podważają autorytet nauczyciela, mówiąc pójdę do szkoły i zrobię z „niedokształciuchem” , dyrekcja ma obowiązek przeprowadzić z nauczycielem rozmowę, klasy pewnie duże, nauczyciel na dwóch etatach i mamy to co mamy. Ostatnie zdanie, organ założycielski nie ma pojęcia co się dzieje w szkole. A wszystko jakoś się kręci, Pozdrawiam

 2. Popieram Burmistrza pisze:

  Kontrola będzie bezstronna i wnikliwa i nic nie wykaże bo w Grodzisku Mazowieckim wszystko jest naj naj naj lepsze !!!!!

 3. Też mieszkaniec pisze:

  „Pan urzędnik w mieście zarabia więcej niż nauczyciel kontraktowy a może i dyplomowany i odpowiedzialność mniejsza” – tego przyznam się nie rozumiem. O jakiej odpowiedzialności Pan pisze ?? Bo chyba nie takiej, że ktoś nie nauczy jakiegoś Stefana czy Zosię czasu Present Prefect ?

 4. Mieszkaniec pisze:

  Za przyszłość, za przyszłość _Szanowny Panie. Dobrze wyedukowany człowiek to przyszłość, a nie teraźniejszość. Post żyje 3 minuty i nie warto spłaszczać wypowiedzi do fragmentu. Edukacja to nie tylko języki obce to wiele innych dziedzin życia m.in. kultura, rozumienie świata itd. Pozdrawiam PAna

 5. Anonim pisze:

  Cóż pomoże kontrola, jeśli przed feriami nauczyciele w wielu klasach poinformowali uczniów, że od września już nie będą ich uczyć. Nawet jeśli będą jakieś zalecenia pokontrolne nie zmienią one sytuacji w gronie i w relacjach z p. Dyrektor. A poszkodowani będą uczniowie. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.