TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

10

05 2021

Budują nasypy przy obwodnicy Grodziska


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: grodzisk.plBudują nasypy przy obwodnicy Grodziska - Grodzisk News


Budowa zachodniej obwodnicy Grodziska idzie pełną parą. Obecnie toczą się  prace przy nasypach w rejonie Natolina, Chlebni oraz Kozer.


– Mieszkańcy, którzy widzieli prace w terenie, mogą się zastanawiać czy budowana obwodnica na każdym odcinku drogi będzie przebiegać tak wysoko. Pragniemy wyjaśnić, że nasypy te nie są jeszcze docelową warstwą drogi. Projektanci obwodnicy w celu wzmocnienia podłoża pod budowaną drogą wybrali metodę konsolidacji statycznej gruntów przez zastosowanie nasypu przeciążeniowego – mówią grodziscy urzędnicy. – Metoda ta polega na rozłożeniu na podłożu słabonośnym obciążenia stałego, w celu zagęszczenia głębiej zalegających słabych warstw. W przypadku gruntów nawodnionych dodatkowo wyparta zostaje woda. Takim stałym obciążeniem są obecnie nasypy ułożone na odcinkach, których grunty nie miały wystarczającej nośności – dodają

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Przygotowany nasyp przeciążeniowy podlegać będzie ścisłej obserwacji prowadzonej przez geodetów oraz geotechników (prowadzone będą m.in. pomiary jego osiadań/przemieszczeń w kolejnych cyklach). Obserwacje potrwają do momentu stwierdzenia zaniku osiadań, co w uproszczeniu oznaczać będzie, że zalegające pod obwodnicą grunty odpowiednio się skonsolidowały. Szacujemy, że taki proces może potrwać zależnie od odcinka drogi do kilku miesięcy. Prognozowane osiadania nasypów wyniosą kilka centymetrów. Dla porównania, przy budowie północnego odcinka drogi ekspresowej S7, gdzie również stosowano techniki konsolidacyjne, przemieszczenia dochodziły nawet do metra. Wysokości nasypów w kolejnych miejscach są uzależnione od ciężaru właściwego użytego materiału, jak i miąższości, czyli „grubości” warstw gruntów, który zamierzamy wzmocnić – podaje magistrat,

Po zakończeniu procesu wzmocnienia gruntu nastąpi rozbiórka nasypów przeciążających i budowa właściwych konstrukcyjnych warstw drogi.
Wybrana przez projektantów metoda pozwoliła uniknąć kosztownego w tym przypadku wzmocnienia podłoża kolumnami żwirowymi lub cementowo-gruntowymi. Jest to metoda szybka, tania, skuteczna, która wymaga tylko właściwego zaplanowania. Konsolidacja statyczna gruntów ogranicza znacząco wpływ ruchu technologicznego na istniejących drogach oraz przede wszystkim pozytywnie wpływa na środowisko. W budowę podłoża wykorzystywane są grunty rodzime, których nośność polepszana jest w ekologiczny sposób – dodaje.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

te budowy starsznie zniszczyły miasto i okoliczne wsie, taka była kiedyś zielona gmina, cicha a teraz koszmar, i w mieście i na obrzeżach, jeszcze dojdzie lotnisko!
Jagoda


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.