14 11 2018

Bezpłatne badania na zapalenie wątroby w Grodzisku

14.11.2018, godz.: 11:16
Bezpłatne badania na zapalenie wątroby w Grodzisku
fot. Urząd Gminy Grodzisk Maz.

Grodziska gmina wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Co ważne, ta profilaktyka jest dla badanych w pełni anonimowa.

Organizatorzy proszą jednak o wcześniejszą telefoniczną rezerwację na godzinę badania. Zapisy prowadzone są już teraz do 22 listopada  pod nr: (22) 755 55 34 wew. 210,  w godz. 9.00-15.00.

– W badaniach może wziąć udział każdy, również dzieci, pod warunkiem, że przyjdą wraz z dorosłym opiekunem. Na czym polega badanie? Badanie wykonują wykwalifikowane pielęgniarki, które bezboleśnie pobiorą krew poprzez nakłucie opuszki palca. Rezultaty testu poznamy w ciągu kilku minut. W przypadku pozytywnego wyniku zostanie wykonane powtórne badanie potwierdzające – informują organizatorzy badań.

– Osoba z potwierdzonym podczas naszych badań rozpoznaniem zakażenia zostanie skierowana na konsultację lekarską, dalszą diagnostykę i specjalistyczne leczenie. Jest ono bezpłatne (refundacja NFZ) i niezwykle skuteczne. Trwa zazwyczaj 12 tygodni i nie wiąże się z działaniami niepożądanymi – podkreślają.

Badania odbęda się 23 listopada w Mediatece (3 Maja 57).

Kilka słów o zapaleniu wątroby

– Czym jest WZW C? Choroba ta jest uznawana za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Wieloletni, często bezobjawowy, przebieg zakażenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, jak: marskość wątroby czy rak wątrobowokomórkowy. Nie ma, jak dotąd, szczepionki zabezpieczającej przed WZW C, ale wczesne rozpoznanie daje możliwość całkowitego wyleczenia. Do zakażenia mogło dojść poprzez kontakt z zakażoną krwią. Zagrożone są więc osoby przyjmujące preparaty krwiopochodne, przechodzące zabiegi medyczne, stomatologiczne, kosmetyczne (np. kolczyki), czy wykonujące tatuaże. Do zakażenia może dojść również, np. podczas wizyty fryzjerskiej, gdy mamy uszkodzony naskórek – opisują organizatorzy.

– Bardzo rzadko objawem jest spodziewane w przypadku żółtaczki zażółcenie skóry i białek oczu. W przypadku WZW C może to być zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, czy swędzenie skóry. Większość osób jednak nie czuje żadnych dolegliwości, dlatego choroba nazywana jest „cichą epidemią” – ddoają.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.