TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

25

10 2022

Będzie spotkanie przedstawicieli CPK z mieszkańcami w gminie Jaktorów!


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


To, o co zabiegali mieszkańcy z naszego regionu, w tym ludzie zrzeszeni w inicjatywie „Skreśleni przez Cpk”, wreszcie dojdzie do skutku. 9 listopada odbędzie się w Jaktorowie spotkanie z przedstawicielami spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.


Jak się zdaje, jest to pokłosie długotrwałego dopominania się strony społecznej o spotkanie „twarzą w twarz”. Pisaliśmy o tym także my. Głosy niezadowolenia mieszkańców po raz kolejny wybrzmiały po ostatnim spotkaniu online, kiedy nie można było nagrywać jego przebiegu. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Nie brakowało wówczas głosów, że takie działania CPK służą jedynie składaniu obietnic bez pokrycia, czego mieszkańcy mieli już przykłady wcześniej i takim praktykom po prostu nie ufają.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Domagali się wówczas po raz kolejny spotkania twarzą w twarz, a my zagadnęliśmy o to przedstawicieli spółki. Odpowiedzieli tak.

Oczywiście, że bierzemy pod uwagę możliwość wznowienia spotkań bezpośrednich, jeśli ze strony gospodarzy terenu, jeśli ze strony samorządów uda nam się uzyskać gwarancję, że w ich trakcie zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa. Przypomnę, że decyzja o spotkaniach online zapadła po nieudanej próbie prezentacji preferowanej lokalizacji lotniska w grudniu ubiegłego roku, kiedy to pracownicy CPK zostali zaatakowani słownie i fizycznie, obrzuceni jajkami, a lider Agrounii skakał po stołach w blasku kamer. Efekt tego żenującego widowiska był taki, że do spotkania nie doszło, czyli przez mała grupę krzykaczy duża grupa mieszkańców została odcięta od informacji – powiedział Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

–Dla zainteresowanych zapoznanie się z naszymi planami zorganizowaliśmy i kluczowymi informacjami dotyczącymi lokalizacji lotniska zorganizowaliśmy wówczas spotkanie online z możliwością zadawania pytań (na wszystkie udzieliliśmy odpowiedzi: albo w trakcie programu, albo drogą mailową). Ponieważ formuła się przyjęła, zdecydowaliśmy się na kolejne. Pierwsze dwa wydarzenia skierowane były przede wszystkim do mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, a dotyczyły obszaru preferowanej lokalizacji Portu Solidarność oraz warunków nabywania nieruchomości. Kolejne, ze względu na szerszą tematykę, obejmowało już mieszkańców, aż 11 gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki, Jaktorów, Sochaczew, Żyrardów, Błonie, Mszczonów, Nowa Sucha, Radziejowice i Grodzisk Mazowiecki – dodał.

Konrad Majszyk w odpowiedzi do redakcji stwierdził również, że spółka „jest w kontakcie z mieszkańcami i zachęca do niego, ponieważ tylko rozmawiając, można się porozumieć”.

Wygląda na to, że wreszcie dojedzie spotkania „stacjonarnego”. – Mieszkańcy gminy Jaktorów! Nadeszła wiekopomna chwila. 9.11.2022, godzina 17:30, budynek OSP w Międzyborowie... Pierwsze spotkanie w świecie realnym! – czytamy na profilu „Skreśleni przez CPK”.

Przedstawiciele strony społecznej podali również listę kwestii, które zamierzają poruszyć na spotkaniu z ludźmi z CPK. Ma być również możliwość zadawania pytań z sali. A lista wygląda tak:

1. Jakie konkretne przebiegi torów były brane pod uwagę w analizie najlepszej lokalizacji węzła kolejowego (prosimy o przedstawienie wszystkich analizowanych wariantów na mapach), co przeważyło, że plany węzła zostały zlokalizowane w gminie Jaktorów w obecnej formie.
2. Ile domów w gminie Jaktorów zostanie wyburzonych - jeżeli nie znana jest dokładna liczba proszę podać liczbę szacowaną przez CPK. Prosimy o przedstawienie analogicznych danych dotyczących gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.
3. Czy to prawda, że ciągłość drogi 719 zostanie przerwana na czas budowy, a ruch zostanie puszczony objazdem przez Bieganów i Korytów. Czy ciągłość drogi 719 zostanie odtworzona po zakończeniu budowy węzła kolejowego? Ile lat będzie trwała budowa?
4. Proszę podać przykładowe wyceny domów: 3-letniego, 20-letniego i 50-letniego na działce 1500m2 znajdujących się w gminie Jaktorów
5. Czym jest bufor inwestycyjny, w jakim celu jest wyznaczany, jaka jest jego definicja. Czy mieszkańcy, których nieruchomości znajdują się w buforze inwestycyjnym zostaną wywłaszczeni?
6. Czy tereny gminy Jaktorów należą do obszarów o istotnym znaczeniu dla realizacji ustaleń strategii rozwoju CPK? Czy w związku z tym, jako właściciel działki poza korytarzami kolejowymi, będę mógł ją swobodnie podzielić, sprzedać, albo uzyskać pozwolenie na budowę? Jaki jest planowany sposób zagospodarowania dla gminy Jaktorów - czy ma być tu zabudowa jednorodzinna czy może planowana jest strefa przemysłowa z magazynami?
7. Czy w związku z planowaną inwestycją do zasilania lotniska i węzła kolejowego niezbędna będzie budowa linii 400kv biegnącej przez gminę Jaktorów?


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.