TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

25

10 2022

Będzie spotkanie przedstawicieli CPK z mieszkańcami w gminie Jaktorów!


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


To, o co zabiegali mieszkańcy z naszego regionu, w tym ludzie zrzeszeni w inicjatywie „Skreśleni przez Cpk”, wreszcie dojdzie do skutku. 9 listopada odbędzie się w Jaktorowie spotkanie z przedstawicielami spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.


Jak się zdaje, jest to pokłosie długotrwałego dopominania się strony społecznej o spotkanie „twarzą w twarz”. Pisaliśmy o tym także my. Głosy niezadowolenia mieszkańców po raz kolejny wybrzmiały po ostatnim spotkaniu online, kiedy nie można było nagrywać jego przebiegu. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Nie brakowało wówczas głosów, że takie działania CPK służą jedynie składaniu obietnic bez pokrycia, czego mieszkańcy mieli już przykłady wcześniej i takim praktykom po prostu nie ufają.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Domagali się wówczas po raz kolejny spotkania twarzą w twarz, a my zagadnęliśmy o to przedstawicieli spółki. Odpowiedzieli tak.

Oczywiście, że bierzemy pod uwagę możliwość wznowienia spotkań bezpośrednich, jeśli ze strony gospodarzy terenu, jeśli ze strony samorządów uda nam się uzyskać gwarancję, że w ich trakcie zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa. Przypomnę, że decyzja o spotkaniach online zapadła po nieudanej próbie prezentacji preferowanej lokalizacji lotniska w grudniu ubiegłego roku, kiedy to pracownicy CPK zostali zaatakowani słownie i fizycznie, obrzuceni jajkami, a lider Agrounii skakał po stołach w blasku kamer. Efekt tego żenującego widowiska był taki, że do spotkania nie doszło, czyli przez mała grupę krzykaczy duża grupa mieszkańców została odcięta od informacji – powiedział Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

–Dla zainteresowanych zapoznanie się z naszymi planami zorganizowaliśmy i kluczowymi informacjami dotyczącymi lokalizacji lotniska zorganizowaliśmy wówczas spotkanie online z możliwością zadawania pytań (na wszystkie udzieliliśmy odpowiedzi: albo w trakcie programu, albo drogą mailową). Ponieważ formuła się przyjęła, zdecydowaliśmy się na kolejne. Pierwsze dwa wydarzenia skierowane były przede wszystkim do mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, a dotyczyły obszaru preferowanej lokalizacji Portu Solidarność oraz warunków nabywania nieruchomości. Kolejne, ze względu na szerszą tematykę, obejmowało już mieszkańców, aż 11 gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki, Jaktorów, Sochaczew, Żyrardów, Błonie, Mszczonów, Nowa Sucha, Radziejowice i Grodzisk Mazowiecki – dodał.

Konrad Majszyk w odpowiedzi do redakcji stwierdził również, że spółka „jest w kontakcie z mieszkańcami i zachęca do niego, ponieważ tylko rozmawiając, można się porozumieć”.

Wygląda na to, że wreszcie dojedzie spotkania „stacjonarnego”. – Mieszkańcy gminy Jaktorów! Nadeszła wiekopomna chwila. 9.11.2022, godzina 17:30, budynek OSP w Międzyborowie... Pierwsze spotkanie w świecie realnym! – czytamy na profilu „Skreśleni przez CPK”.

Przedstawiciele strony społecznej podali również listę kwestii, które zamierzają poruszyć na spotkaniu z ludźmi z CPK. Ma być również możliwość zadawania pytań z sali. A lista wygląda tak:

1. Jakie konkretne przebiegi torów były brane pod uwagę w analizie najlepszej lokalizacji węzła kolejowego (prosimy o przedstawienie wszystkich analizowanych wariantów na mapach), co przeważyło, że plany węzła zostały zlokalizowane w gminie Jaktorów w obecnej formie.
2. Ile domów w gminie Jaktorów zostanie wyburzonych - jeżeli nie znana jest dokładna liczba proszę podać liczbę szacowaną przez CPK. Prosimy o przedstawienie analogicznych danych dotyczących gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.
3. Czy to prawda, że ciągłość drogi 719 zostanie przerwana na czas budowy, a ruch zostanie puszczony objazdem przez Bieganów i Korytów. Czy ciągłość drogi 719 zostanie odtworzona po zakończeniu budowy węzła kolejowego? Ile lat będzie trwała budowa?
4. Proszę podać przykładowe wyceny domów: 3-letniego, 20-letniego i 50-letniego na działce 1500m2 znajdujących się w gminie Jaktorów
5. Czym jest bufor inwestycyjny, w jakim celu jest wyznaczany, jaka jest jego definicja. Czy mieszkańcy, których nieruchomości znajdują się w buforze inwestycyjnym zostaną wywłaszczeni?
6. Czy tereny gminy Jaktorów należą do obszarów o istotnym znaczeniu dla realizacji ustaleń strategii rozwoju CPK? Czy w związku z tym, jako właściciel działki poza korytarzami kolejowymi, będę mógł ją swobodnie podzielić, sprzedać, albo uzyskać pozwolenie na budowę? Jaki jest planowany sposób zagospodarowania dla gminy Jaktorów - czy ma być tu zabudowa jednorodzinna czy może planowana jest strefa przemysłowa z magazynami?
7. Czy w związku z planowaną inwestycją do zasilania lotniska i węzła kolejowego niezbędna będzie budowa linii 400kv biegnącej przez gminę Jaktorów?
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

{link=https://grodzisknews.pl/mieszkancy-nie-mogli-nagrywac-webinaru-z-cpk-dlaczego/}


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.