TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

20

09 2023

Wszystkie nowe pociągi Kolei Mazowieckich już na torach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Koleje Mazowieckie1 - Grodzisk News


Wszystkie z 61 nowych pociągów wyprodukowanych przez firmę Stadler dla Kolei Mazowieckich już kursują. Był to najwyższy kontrakt na pojazdy szynowe na polskim rynku.


Przetarg na zakup 61 nowych pięcioczłonowych pociągów wraz z usługą ich 18-letniego utrzymania został ogłoszony w 2017 r. Na początku kolejnego roku umowa została podpisana z wykonawcą – firmą Stadler. Kontrakt opiewał na ponad 2 mln zł co było rekordowym zamówieniem na pojazdy szynowe w Polsce. Pociągi zaczęły być sukcesywnie dostarczane Kolejom Mazowieckim i w lipcu tego roku przewoźnik odebrał ostatni z 61 nowych składów typu ER160 FLIRT.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Obecnie wszystkie pociągi już kursują. Z tej okazji zorganizowano specjalny przejazd FLIRT-em między Warszawą a Tłuszczem. Nowe składy jeżdżą na następujących liniach: Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki, Warszawa – Działdowo, Sochaczew – Warszawa – Celestynów z możliwością obsługi stacji Warszawa Rembertów – Zielonka, Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Nasielsk oraz Warszawa – Tłuszcz.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego podkreślił, że KM dysponują nowoczesnym taborem. – Obecnie na większości linii obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie kursują już nowe lub zmodernizowane pociągi. Samorząd Mazowsza finansuje inwestycje Kolei Mazowieckich, aby pasażerowie mogli podróżować bezpieczne i komfortowo – powiedział Ludwik Rakowski.

Z kolei marszałek Adam Struzik chwalił współpracę z firmą Stadler. – To nowoczesne i wygodne pociągi. Współpraca i realizacja kontraktu, mimo że przypadła na trudny okres pandemii oraz wojny w Ukrainie przebiegała bardzo sprawnie i bez opóźnień – zaznaczył.

Jak udało się zrealizować to zadanie w terminie mimo dużych trudniejszych czasów? – Podczas realizacji tego projektu doświadczyliśmy wielu problemów wynikających najpierw z pandemii, następnie spotęgowanych wybuchem wojny w Ukrainie. Jednak zaangażowanie naszego zespołu oraz dobra współpraca z samorządem województwa mazowieckiego pozwoliły dostarczyć Kolejom Mazowieckim wszystkie zamówione pojazdy w terminie kontraktowym. Bardzo dziękuję naszemu klientowi za zaufanie i dobrą współpracę. Jestem dumny, że nasze nowoczesne i komfortowe pojazdy FLIRT przyczyniają się do poprawy jakości podróżowania koleją w regionie – powiedział Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska .

Koszt inwestycji to około 2,2 mld zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniosło niemal 717 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 – 96 mln zł.

Wszystkie nowe pociągi Kolei Mazowieckich już na torach - Grodzisk Newsfoto: Koleje Mazowieckie


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.