TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

02

08 2023

W jakiej kondycji finansowej nasze samorządy? Jest ranking


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Europejski Kongres Samorządów opublikował ranking dotyczący kondycji finansowej polskich miast i gmin za 2022 rok. W czołówce zestawienia – podobnie jak przed rokiem – znalazła się Podkowa Leśna. Sprawdziliśmy też jak wypadają pozostałe gminy z naszego regionu.


Analiza kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku uwzględnia pięć kategorii: gminy wiejskie (1513) gminy miejsko-wiejskie (662) gminy miejskie (236) miasta na prawach powiatu (66) oraz powiaty ziemskie (314).

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Łącznie 2791 samorządów, które sklasyfikowano na podstawie siedmiu kryteriów oceny, tych samych, które brano pod uwagę przy sporządzaniu rankingu w latach ubiegłych.

Są to:
– udział dochodów własnych w dochodach ogółem;
– relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem;
– udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem;
– obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń;
– udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń;
– relacja zobowiązań do dochodów ogółem;
– udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

W najlepszej kondycji finansowej spośród samorządów naszego regionu jest według rankingu za 2021 rok jest Podkowa Leśna, która zajęła siódme miejsce wśród gmin miejskich. To dwie pozycje słabiej niż w zeszłym roku. W tym samym zestawieniu Milanówek został sklasyfikowany na 52. pozycji. To oznacza z kolei awans od dziesięć lokat w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu.

Grodzisk Mazowiecki zanotował spadek względem poprzedniego zestawienia z 12. na 27. miejsce pośród gmin miejsko-wiejskich. Wyżej znalazł się Brwinów, który jest 15., ale to też istotny spadek w porównaniu do poprzedniego notowania, w którym miasto ogród miało szóstą lokatę. Z kolei w rankingu gmin wiejskich najwyżej z naszych uplasowała się Baranów – na 570. miejscu (923. przed rokiem), przed Żabią Wolą – 608. pozycja i Jaktorowem na 1034

Powiat grodziski pośród 314 takich jednostek terytorialnych znalazł się na 46. miejscu, podczas gdy przed rokiem był 32.

Pełen ranking dostępny TUTAJ.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.