TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

11

09 2015

Szkolna stołówka po nowemu


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Zgodnie z zapowiedziami podkowiańskich włodarzy jeszcze sprzed wakacji, tamtejszą stołówką szkolną będzie opiekować się zewnętrzna firma . Od przyszłego tygodnia serwowanie posiłków w zespole szkół przy Jana Pawła II 20 odbywać się będzie zatem na nowych zasadach.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Decyzję o prowadzeniu stołówki ajenckiej podjęto przede wszystkim ze względów ekonomicznych, wziąwszy pod uwagę zupełnie nierentowne funkcjonowanie stołówki w dotychczasowym kształcie. ? Wydanie każdego obiadu to koszt ponad 14 zł, z czego 4,5 zł płacą rodzice, a resztę gmina. Przy czym niejednokrotnie zdarza się tak, że dzieci które mają wykupione obiady z jakichś przyczyn nie pojawiają się w szkole. Gmina ma w takim przypadku obowiązek zwrócić rodzicom pieniądze za niewykorzystany obiad, a posiłek tak czy owak został zrobiony. Trafia więc do kosza bo nie możemy nic innego z nim zrobić ? mówił nam jeszcze w maju Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Włodarz argumentuje, że formuła cateringowa automatycznie ograniczy tego rodzaju marnotrawstwo gminnych pieniędzy, a przy okazji przełoży się na faktyczny koszt posiłków dla uczniów. Wyniesie on około 6,5 zł i będzie w całości pokrywany przez rodziców. ? Zdecydowana większość mieszkańców rozumie i popiera takie rozwiązanie. Uczniów, którym ze względu na kryterium dochodowe gmina kupowała obiady mamy obecnie pięciu, sześciu. Na najbliższej sesji będę postulował, aby w granicach możliwości prawnych zmienić zasady finansowania obiady dla tych rodzin których nie stać na wsad do kotła ? dodaje.

Dzięki zmianie formy stołówki będzie można wprowadzić tzw. stypendium posiłkowe. Prawo pozwala gminom podnieść kwotę dochodu przypadającego na jednego członka rodziny do 1100 zł netto na członka rodziny i wtedy można uzyskać 100-procentowe zwolnienie z kosztów całego obiadu.

Firma gastronomiczna zacznie w podkowiańskiej stołówce działać od początku tygodnia. ? W poniedziałek stołówka będzie już fizycznie funkcjonować natomiast pierwsze obiady dla uczniów zostaną przygotowane na środę. Ma to związek z ustaleniem właściwej organizacji pracy stołówki, ale lada chwila catering będzie działał na bieżąco. Posiłki będą wydawane codziennie, wszystko gotowane na bieżąco. Posiłki otrzymają dzieci zostające w świetlicy do godz. 17.00, jadące na wycieczki szkolne czy wracające z nich. Ponadto jedzenie będzie dopasowane do poszczególnych rodzajów diet. Działać będzie także ogólny bufet i sklepik, a posiłki będą też sprzedawane na zewnątrz dla innych mieszkańców Podkowy ? wylicza burmistrz. ? Tak naprawdę wszystkie te elementy, których wprowadzenie postulowali rodzice uda się wprowadzić ? dodaje.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.