TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

11

09 2015

Szkolna stołówka po nowemu


Grodzisk News


Szkolna stołówka po nowemu - Grodzisk News


Zgodnie z zapowiedziami podkowiańskich włodarzy jeszcze sprzed wakacji, tamtejszą stołówką szkolną będzie opiekować się zewnętrzna firma . Od przyszłego tygodnia serwowanie posiłków w zespole szkół przy Jana Pawła II 20 odbywać się będzie zatem na nowych zasadach.


reklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Decyzję o prowadzeniu stołówki ajenckiej podjęto przede wszystkim ze względów ekonomicznych, wziąwszy pod uwagę zupełnie nierentowne funkcjonowanie stołówki w dotychczasowym kształcie. ? Wydanie każdego obiadu to koszt ponad 14 zł, z czego 4,5 zł płacą rodzice, a resztę gmina. Przy czym niejednokrotnie zdarza się tak, że dzieci które mają wykupione obiady z jakichś przyczyn nie pojawiają się w szkole. Gmina ma w takim przypadku obowiązek zwrócić rodzicom pieniądze za niewykorzystany obiad, a posiłek tak czy owak został zrobiony. Trafia więc do kosza bo nie możemy nic innego z nim zrobić ? mówił nam jeszcze w maju Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Włodarz argumentuje, że formuła cateringowa automatycznie ograniczy tego rodzaju marnotrawstwo gminnych pieniędzy, a przy okazji przełoży się na faktyczny koszt posiłków dla uczniów. Wyniesie on około 6,5 zł i będzie w całości pokrywany przez rodziców. ? Zdecydowana większość mieszkańców rozumie i popiera takie rozwiązanie. Uczniów, którym ze względu na kryterium dochodowe gmina kupowała obiady mamy obecnie pięciu, sześciu. Na najbliższej sesji będę postulował, aby w granicach możliwości prawnych zmienić zasady finansowania obiady dla tych rodzin których nie stać na wsad do kotła ? dodaje.

Dzięki zmianie formy stołówki będzie można wprowadzić tzw. stypendium posiłkowe. Prawo pozwala gminom podnieść kwotę dochodu przypadającego na jednego członka rodziny do 1100 zł netto na członka rodziny i wtedy można uzyskać 100-procentowe zwolnienie z kosztów całego obiadu.

Firma gastronomiczna zacznie w podkowiańskiej stołówce działać od początku tygodnia. ? W poniedziałek stołówka będzie już fizycznie funkcjonować natomiast pierwsze obiady dla uczniów zostaną przygotowane na środę. Ma to związek z ustaleniem właściwej organizacji pracy stołówki, ale lada chwila catering będzie działał na bieżąco. Posiłki będą wydawane codziennie, wszystko gotowane na bieżąco. Posiłki otrzymają dzieci zostające w świetlicy do godz. 17.00, jadące na wycieczki szkolne czy wracające z nich. Ponadto jedzenie będzie dopasowane do poszczególnych rodzajów diet. Działać będzie także ogólny bufet i sklepik, a posiłki będą też sprzedawane na zewnątrz dla innych mieszkańców Podkowy ? wylicza burmistrz. ? Tak naprawdę wszystkie te elementy, których wprowadzenie postulowali rodzice uda się wprowadzić ? dodaje.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.