TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

12

03 2015

Syreny WKD uciążliwe dla mieszkańców


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Mieszkańcy Podkowy Leśnej od dawna skarżą się na uciążliwy i powtarzający się hałas syren w pociągach Warszawskiej Kolej Dojazdowej ostrzegających o zbliżaniu się do przejazdu. ? Dźwięki są tak głośne i częste, że można nabawić się nerwicy ? mówią.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Inni podkowianie pytają, czy nie da się owych klaksonów po prostu ściszyć lub ograniczyć ich używania. Okazuje się jednak, że na przepisy nie ma mocnych. ? Bezwzględny obowiązek stosowania sygnałów dźwiękowych informujących o zbliżaniu się do przejazdu wymagają od nas przepisy Ustawy o transporcie kolejowym oraz regulacje Urzędu Transportu Kolejowego. Na wniosek mieszkańców miejscowości przez które przebiega linia WKD w 2014 roku był analizowany poziom głośności syren w poszczególnych składach. Natężenie dźwięku znajduje się w dolnych granicach normy wymaganej przepisami ? wyjaśnia Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Podkowiański samorząd w najbliższych dniach ma się jednak spotkać z przedstawicielami Warszawskiej Kolei Dojazdowej i porozmawiać o rozwiązaniach, które mogłyby zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców i jednocześnie nie stworzyć luki w bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. Wśród propozycji podkowiańskich włodarzy ma znaleźć się instalacja sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, która zmniejszyłby częstotliwość używania syren przez maszynistów. Czy to możliwe?

? Takie spotkanie jest planowane, będziemy rozmawiać. Być może wypracowane rozwiązania zostaną wzięte pod uwagę w kontekście planowania przez WKD inwestycji infrastrukturalnych w Podkowie. Należy jednak podkreślić, że umieszczenie na przejazdach dodatkowej sygnalizacji czy nawet półrogatek nie zwalnia przewoźnika z obowiązku stosowania dźwiękowych sygnałów ostrzegających użytkowników ruchu drogowego o zbliżaniu się pociągu do przejazdu ? przyznaje Kulesza.

Pozostaje jeszcze pytanie, co z syrenami w nowych pociągach tym bardziej, że wielu podkowian twierdzi, iż największy hałas generują urządzenia dźwiękowe w składach typu  EN97. ? Na ten moment nie sposób powiedzieć, jak będą brzmiały syreny w nowo budowanych dla WKD pociągach. Natomiast ich wykonawca będzie mógł porównać je z syrenami w obecnych składach. Założenie jest takie, aby natężenie dźwięku syren było w dolnych granicach normy ? mówi rzecznik prasowy przewoźnika.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.