12 12 2017

Strzelnica w Makówce uciążliwa dla mieszkańców?

12.12.2017, godz.: 11:42
Strzelnica w Makówce uciążliwa dla mieszkańców?
fot. Facebook Strzelnica OSiR Grodzisk Maz.

Część mieszkańców naszego regionu skarży się na uciążliwości spowodowane hałasem na strzelnicy zarządzanej przez grodziski ośrodek sportu i rekreacji w Makówce. – Strzelnica jest obecnie wykorzystywana także do strzelania z broni ciężkiej. Nie da się tego wytrzymać – mówią mieszkańcy.

Okazuje się, że choć strzelnica znajduje się w obrębie grodziskiej gminy, przeszkadza mieszkańcom gmin sąsiednich, na przykład w Żabiej Woli. To właśnie stamtąd dotarł do nas list w tej sprawie, wysłał go konkretnie jeden z mieszkańców Osowca.

– Strzelnica w Makówce została reaktywowana po wielu latach od zakończenia aktywnej działalności w momencie kiedy wokół powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych.  W promieniu ok 2 km od strzelnicy, która wykorzystywana jest obecnie także do strzelania z broni ciężkiej, hałas nie daje spokojnie korzystać z własnych ogródków. Hałas impulsowy jest szczególnie szkodliwy dla zdrowia a dla osób chorych w wielu przypadkach  może być zabójczy. Strzelnica położona jest w lesie, który otoczony jest wieloma osiedlami i był do tej pory terenem aktywności fizycznej dla ich mieszkańców. Był także terenem rekreacji dla mieszkańców Grodziska. Plany reaktywacji strzelnicy prowadzone pod egidą urzędu gminy w obecnej sytuacja to całkowity brak szacunku dla okolicznych mieszkańców poszanowania ich prawa do wypoczynku, co może wynikać tylko i wyłącznie z braku wiedzy tych którzy decydują o prowadzeniu tak szkodliwej działalności w tym miejscu –twierdzi czytelnik.

– Skargi, które trafiają do pana burmistrza Grodziska w tej sprawie nie przyniosły jak do tej pory żadnych zmian na korzyść.  Należy obawiać się, jakie mogą być skutki dalszego rozwoju tego obiektu. Ja zaczynam już myśleć o zmianie miejsca zamieszkania i opuszczeniu domu, który zbudowałem w 2012 roku kiedy było tu cicho i spokojnie – dodaje.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy więc grodziskiego włodarza. – Przede wszystkim nie chcemy, aby strzelnica była powodem niezadowolenia mieszkańców czy to naszej gminy, czy gmin ościennych. Zamierzamy na jej terenie usypać dodatkowy wał wytłumiający hałasy – powiada Grzegorz Benedykciński. – Będziemy wówczas obserwować sytuację, jeśli problem będzie dalej sygnalizowany i to na szeroką skalę to wówczas zastanowimy się nad przemianowaniem strzelnicy wyłącznie na obiekt do strzelectwa sportowego – zaznacza.

 

💬︎ 35

Dodaj Komentarz

35 odpowiedzi na “Strzelnica w Makówce uciążliwa dla mieszkańców?”

 1. mieszkaniec Marynina pisze:

  A tak z ciekawości, co to jest broń ciężka??

  • Marcin Kietliński pisze:

   Strzelnica w tej lokalizacji dobra sprawa. Jestem mieszkańcem Adamowizny i odglosy strzałów nie przeszkadzają. Zapach prochu to perfumy dla prawdziwych mężczyzn:)

 2. Darek pisze:

  Przepraszam bardzo, ale ktoś tu przesadza – broń ciężka to są wielkokalibrowe karabiny maszynowe, działa, moździerze, hałubice.
  Nie wierzę w to, że ktoś na tej strzelnicy wykonuje strzelania z broni ciężkiej, to po prostu nie jest możliwe.
  Redakcja mogła by sprawdzić informację przed jej publikacją.

 3. mirek pisze:

  z jakiej broni ciężkiej?z czołgów strzelają?co za baran tą skarge napisał??????

 4. mirek pisze:

  zawsze się idiota znajdzie!

 5. Marek pisze:

  2 km od strzelnicy na ul.zawiłej nie da sie wytrzymać co za idiota!!!!!

 6. Gosia pisze:

  3 km od strzelnicy, na Radoniach również jest mocno słyszalna strzelnica. W weekendy gdy rozpoczynają się „działania” na strzelnicy jest taki huk, że człowiek spacerujący po lesie szuka jakiegoś dołu w pobliżu do schowania, bo zastanawia się czy to działania wojenne się rozpoczynają. A i zwierzęta się boją i zaraz będzie, problem bo zwierzyna spłoszona będzie uciekała i może spowodować kolizję przebiegając przez drogi. Zawsze ten argument podnosi nadleśnictwo gdy prowadzone są rozmowy z nimi na temat imprez organizowanych w ich lasach.
  Jedyny plus obecnego przejęcia przez OSiR to porządniejsze zabezpieczenie terenu strzelnicy. Aczkolwiek wycięto sporo drze przy okazji, które pomagały wytłumić hałas.

  • Tomek pisze:

   Szkoda, że zapomniała Pani nadmienić, że strzelnica w weekendy działa tylko do 13:00. Wystarczy poczekać i nie trzeba szukać dołów. Ale oczywiście w ramach szacunku do drugiej strony trzeba się pchać rano pod strzelnicę szukając spokoju i mieć pretensje że głośno.
   Co do huku, wychowałem się w odległości 1 km (nie 3km!) od strzelnicy w Rembertowie, która jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli i zaręczam, że wyraźnie słyszalne odgłosy strzałów są co najwyżej lekko upierdliwe dla osób lubiących ciszę (np. dla mnie). I nie mam problemów ze słuchem. Na 3km „mocno słyszalna” ?! Może jak sąsiad z piętra wyżej upuści igłę to też jest „mocno słyszalne” ?
   Ktoś już tu apelował aby nie wypowiadać się w tematach, o których nie ma się pojęcia i myślę tu o Pani wypowiedzi w kwestii „bojącej się zwierzyny”. Osobiście widziałem (na innej strzelnicy dla jasności) sytuację, w której podczas strzelań na przedpole wyszła sarna z małym, oczywiście strzelanie przerwano aby rodzinka w niezmienionym stanie jednostkowym mogła wrócić do lasu. Proszę sobie wyobrazić, że zwierzęta przyzwyczajają się do hałasu. Czego pan w domu z 2012 r. nie potrafi…

  • Janek pisze:

   Pier……. głupot. Zwierzyna będzie tam stała i się nie spieszy. Gdy strzelamy u mnie na strzelnicy to 200 metrów od strzelnicy stado saren lazi i zeruje. Jeżeli nie masz pojęcia o czym piszesz to się nie kompromitują i nie otwieraj pyszczka- Bo jesteś zielona w tym temacie i pleciesz 3 po 3.

 7. Tomasz Kane pisze:

  Nie róbcie dramy, wiadomo że laik przez broń ciężką rozumie np.: „broń palną centralnego zapłonu o lufach gwintowanych, o kalibrze do 12 mm”.
  Odpowiedź burmistrza prawidłowa, strzelnicę dodatkowo wytłumić.

 8. Gosc pisze:

  Szanowni Państwo. Hałas jaki „wychodzi” ze strzelnicy niesie się bardzo daleko- nawet Państwo nie przypuszczacie!! Dodatkowo w wakacje nie da się wyjść na własne podwórko!! Na strzelnicy strzelają np. w stare auto- o odgłosach chyba nie trzeba wspominać! Ludzie po coś wybierają mieszkanie na wsi a nie w mieście!! Ja mam 2 małych dzieci i w wakacje chce mi się poprostu płakać i nie idzie wytrzymać z ta łapanka!!!! W otworzeniu okna nie ma mowy!!!

  • Strzelec pisze:

   Szanowny Panie…a działki położone w pobliżu torów PKP tez glośno i co kolej likwidować?sztrzelnica dziala od 40lat po coś sie tam budował!

  • Stefun pisze:

   Najlepiej kupic dom kolo strzelnicy i narzekac ze glosno. Strzelnica byla tam pierwsza, zatem trzeba sie pogodzic z losem. Jesli sie do kogos przychodzi, to trzeba uszanowac jego porzadek, a nie narzucac swoj, a jesli nie pasuje to nikt sila nie trzyma

 9. adamos pisze:

  hahaha kolejny agent :) jednemu przeszkadzały kury i koguty to sąd kazał wybić, drugiemu szczekający pies to sąd kazał go oddać do schroniska … temu z 2km pukawki janosika żyć nie dają – weź chopie sprzedaj tą chałupę z 2012 roku i daj żyć innym, bo ty zatruwasz bardziej życie niż ta strzelnica. Wyprowadź się gdzieś w Bieszczady w sam środek lasu 30km od cywilizacji- tylko kurna nie napisz do Szyszki żeby wilki wybił bo wyją… skąd wy się tacy bierzecie. A najbardziej nie rozbawiła ta broń ciężka haha co on miał na myśli haubice? BWP ?
  WSPÓŁCZUJE SĄSIADA :):)

 10. Jarek K pisze:

  To Ruscy walą w Ukraińców i echo tak niesie. Pozdrawiam

 11. Jarek K pisze:

  To Ruscy walą w Ukraińców i echo tak niesie. Pozdrawiam pancernych

 12. Bartek pisze:

  A mi przezzkadza jak Ci wypoczywajacy na wsi juz po tym odpoczynku wsiadaja do samochodow i jada do miasta. I halas jaki i smrod wielki i jakos wam to nie przeszkadza ze innym w domu przeszkadzać juz nie wspomne o wakacjach. Dziekuje

 13. Juri pisze:

  A ja widziałem tam armato haubice krab, s300. Po lesie jeździ pt-91

 14. Monika Grodzisk pisze:

  taki obiekt gdzieś musi się znajdować. właściwym miejscem jest właśnie odludne miejsce czyt WIEŚ. Propozycja dodatkowego wytłumienia powinna zakończyć temat. Najpierw się ludzie na wsiach budują a potem im wszystko przeszkadza. obiekt choć miał przerwę w działaniu istniał – trzeba było się zainteresować gdzie się działkę budowlaną kupuje. skąd się biorą tacy ludzie…

  • Cheese pisze:

   Wypraszam sobie, wychowałam się w mieście i wyprowadziłam na wieś dla ciszy i spokoju, aczkolwiek strzelnica w niczym mi nie przeszkadza.
   Bardziej przeszkadza mi buractwo, które wyłazi z ludzi szczególnie w internecie. To, że ktoś mieszka na wsi to nie znaczy, że można nasrać mu koło domu, bo przecież jak dom budował to wiedział, że obok jest pole pełne łajna…
   Ponadto wieś Makówka nie jest odludną wyspą tylko przedmieściem, gdzie rodziny z dziećmi przyjeżdżają do lasu na spacery, na grzyby, uprawiają sporty, wyprowadzają zwierzęta i przede wszystkim mieszkają, więc jeśli komuś to przeszkadza to ma do tego prawo. A komuś kto tu nie mieszka, albo nigdy tu nawet nie był to nic do tego…

 15. Monika Grodzisk pisze:

  słuszna reakcja burmistrza. Strzelnicę wytłumić i niech służy całej społeczności gminy. Gdzieś taki obiekt musi się znajdować-właściwym miejscem jest właśnie WIEŚ. Mieszkańcy Makówki najpierw pokupowali działki w okolicy strzelnicy (która była tam najpierw) a potem marudzą. To właśnie Polska…

  • Mieszkaniec Powiatu pisze:

   Święta Prawda.

  • Bohdan Knor pisze:

   …Pani Moniko zanim sie cos napisze to trzeba miec chociaz naparstek wiedzy na temat.
   Zarzadzenie MSWiA podaje wyraznie jakie sa uwarunkowania do powstania strzelnic,jakie musi spelniac warunki aby mozna ja nazwac strzelnica.
   Wytlumic to mozna PRUKNIECIE przez CHRZAKNIECIE…

 16. DD pisze:

  Nigdy nie byłam w tym miejscu, więc nie wiem jak to wygląda, ale jestem w stanie zrozumieć osoby, dla których jest to uciążliwe. Posiadam bardzo wrażliwego psa, po tym jak jacyś idioci strzelali w niego petardami w sylwestra. Teraz na każdy podobny dźwięk dostaje ataku paniki. Niestety, to że komuś przeszkadza takie strzelanie to już kwestia gustu, jednak należy pamiętać, że jako sąsiedzi powinniśmy się nawzajem szanować.

  • Mieszkaniec Powiatu pisze:

   jaki pan taki pies… Proszę nie wypowiadać się w sprawie która Pani nie dotyczy… Od razu przypomina się scena z filmu „Dzień Świra” … „To co mam zamrzeć bo z psem jadę” ” Psy i ludzi powinny obowiązywać te same prawa ” To że Pani piesek jest wrażliwy bo ma uraz psychiczny mało kogo tu obchodzi, tym bardziej że skargę napisał człowiek a nie pies. A Burmistrz jak zwykle nie ma z niczym problemu.. wał się da i jakoś to będzie…

   • DD pisze:

    Proszę doczytać ostatnie zdanie w mojej wypowiedzi. Jeśli komuś coś przeszkadza, to należy w ramach ogólnego szacunku dla drugiego człowieka pójść na kompromis. No że chyba dla kogoś ważniejsze jest obnoszenie się chamstwem jako objaw wyższości. No bo przecież jestem u siebie to mi wolno…

    • adamos pisze:

     DD ok nie bylas tam spoko… tylko to jest w srodku lasu w dole obrosnietym drzewami… przeszkadza to wiesniakom co sie ze sztolyczy przeniesli. Zawsze i w kolo lasu w takiej odleglosci jak dlugosc dzialki tego wlasnie czepialskiego pana mieszkali i bylo ok i nikomu nie przeszkadzalo.. wydaje mi sie ze ten pan to z czarnego lasu i mu stuki przeszkadzaja. Pan co porownal cie do psa to klania sie wizyta u psychiatry. Ciekawe czy jak by jemu w D petarde wsadzic czy stalo by sie to jego hobby. Jeden pies strzalow sie nie boi a drugi wpada w panike.. ale coz DD sa ludzie i taborety

     • Mieszkaniec Powiatu pisze:

      adamos widzę że ty koniecznie musisz u wszystkich mieć przesrane. Jeśli nie znasz sensu niektórych powiedzeń to daj sobie spokój z komentarzami. Już się przyzwyczailiśmy że nie umiesz pisać , ale postaraj się podszkolić z czytania. Jeśli dla was ważniejszy jest zeschizowany piesek od szkoleń ludzi którzy potem będą bronili np twojego przekopanego dupska to OK. A petardę to ci mogę zapodać jak chcesz…

     • DD pisze:

      Tak jak napisałam wcześniej. Trochę szacunku dla obu stron. Widać słowo szacunek wywołuje u niektórych agresje. Szkoda.

 17. Bohdan Knor pisze:

  …nie bede sie odnosil do idiotycznego komentarza o uzyciu ciezkiej broni na „strzlnicy”przez przypadek znam ten teren,byl on eksploatowany przed laty przez jednostke wojskowa,przez policje,oraz przez Lige Obrony Kraju ktora w tamtych latach miala swietnie dzialajaca sekcje strzelectwa sporowego.Organizowane byly tam wspaniale zawody strzeleckie z broni sportowej z tzw.bocznym zaplonem inaczej mowiac z karabinka sportowego KBKS,ale dla uatrakcyjnienia zawodow strzelano tez z broni z centralnym zaplonem inaczej mowiac z KBK AK,oraz z KBK AKMS ale to tylko dzieki uprzejmosci Komendanta Policji oraz Dowodcy Jednostki.Ale to nadal byl dolek w lesie.Po latach ktos dal haslo ze mozna niezle zarobic aktywacje tzw.strzelnicy.Ale zeby ja tak nazywac potrzebne sa duze naklady finansowe zeby ten dolek w lesie spelnial podstawowe wymogi bezpieczenstwa.Jak wroble na wiezbie cwierkaja ten teren nie posiada certyfikatu bezpieczenstwa upowazniajacego do prowadzenia strzelan oraz nazewnictwa ze jest to strzelnica.Jesli ktos ma wiecej aktualnych wiadomosci w tym temacie prosze o komentarz.

 18. Bohdan Knor pisze:

  …nie odnosze sie do komentarza o uzywaniu „ciezkiej”broni”na „strzelnicy”a tak naprawde to w DOLKU W LESIE,przypadek trafil iz znam ten teren,byl on eksploatowany przed laty przez Jednostke Wojskowa,przez Policje,oraz przez Lige Obrony Kraju ktora w tamtych latach miala swietnie dzialajaca sekcje strzelectwa sporowego.Organizowane byly wspaniale zawody strzeleckie z broni sportowej z tzw.bocznym zaplonem czyli inazej mowiac z karabinka sportowego KBKS,ale dla uaktrakcyjnienia zawodow strzelano tez z broni z tzw.centralnym zaplonem czyli z karabinkow KBK AK oraz z KBK AKMS ale to tylko dzieki uprzejmosci Komendanta Policji oraz Dowodcy Jednostki Wojskowej ktorzy zabezpieczali w/w zawody.Ale to nadal byla dziura w lesie.Jak slysze ktos wpadl na pomysl aby aktywowac to miejsce w celu zarobienia niezlych pieniedzy.Ale zeby to miejsce nazwac strzelnica potrzebne sa duze naklady finansowe zeby ten dolek w lesie spelnial podstawowe warunki bezpieczenstwa.Jak wroble na wierzbie swierkaja to ten teren nie posiada CERTYFIKATU bezpieczenstwa upowazniajacego do prowadzenia jakichkolwiek strzelan czy zawodow strzeleckich.Jesli ktos posiada aktualne nowosci w tym temacie prosze o komentarze.
  Z powazaniem milosnik strzelectwa sportowego.

 19. Cheese pisze:

  Mieszkam bardzo blisko, znacznie bliżej niż Żabia Wola, słyszę strzały, ale absolutnie nie jest to dla mnie uciążliwe 😂

  P.S. Bardzo fajnie, że ktoś w końcu zadbał o ten teren, ogrodził co zapewnia większe bezpieczeństwo i posprzątał.

 20. Somada pisze:

  Mieszkam w Ursusie i tu też slysze strzały z Makówki!!! Okna nie idzie otworzyc! I placze w zime bo dzieci na wlasnym podworku sie boja! I dołów szukaja do ukrycia…a na osiedlu ciezko o doły!

 21. asd pisze:

  PO KACU NAWET MUCHA PRZESZKADZA, tak więc zrozumcie Polaka-rodaka, że jemu jakby ktoś helikopterem nad głową latał czy strzelał tuż koło ucha. Panie NIE TRZA TYLE PIĆ ! A propos hałasów. Strzelnice hałasują, ale z praktyki wiem że w odległosci ok kilometra od niej przy strzelnicy położonej w polach a nie lesie, strzały są mocno słyszalne ale nikt dołów nie szuka. Przy 2 km od takowej, coś tam się słyszy. Przy strzelnicy znajdującej się w lesie gdzie drzewa tłumią, rozproszenie i wytłumienie dźwięku jest na tyle duże, że ok 800 m od miejsca strzelań, przy niezbyt ruchliwej drodzej słychać samochody a nie strzały.

 22. Mieszkaniec Grodziska pisze:

  Hahahaha kolejny debilny artykul 😂😂😂 bron „ciezka” Hahahaha a co to za rodzaj broni ? Czolg halbica ?😂😂😂 debile nic wiecej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.