TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

17

02 2021

Strażnicy miejscy z Brwinowa oddają osocze. Ty też możesz


Grodzisk News


foto: Mat. prasowe/Urząd Gminy BrwinówStrażnicy miejscy z Brwinowa oddają osocze. Ty też możesz - Grodzisk News


Krew jest cennym darem, który może uratować życie drugiemu człowiekowi. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Brwinowie, którzy jesienią chorowali i wyzdrowieli oddają osocze tak cenne w walce z epidemią.


reklama Grodzisk mazowiecki

Inicjatywa oddania osocza wyszła od samych strażników miejskich. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zgłosiło się czterech z nich, jednak po wywiadzie medycznym okazało się, że tylko jeden może oddać osocze. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie, wspomaga leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Osocze pobiera się tak jak krew. Przed pobraniem krwi należy zjeść lekki posiłek, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Mogą je oddać osoby, które były zarażone koronawirusem lub na niego chorowały i wyzdrowiały.

Osocze mogą oddać osoby:
- w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
- o wadze min. 50 kg,
Po wyzdrowieniu, u których minęło:
- co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub
- 18 dni od zakończenia izolacji,
Po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi m.in.:
- należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,
- w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Osocze można oddać w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa i ich oddziałach terenowych. Przed przyjściem do punktu pobierania krwi należy koniecznie skontaktować się z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa telefonicznie lub mailowo.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.