TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

17

02 2021

Strażnicy miejscy z Brwinowa oddają osocze. Ty też możesz


Grodzisk News


foto: Mat. prasowe/Urząd Gminy BrwinówStrażnicy miejscy z Brwinowa oddają osocze. Ty też możesz - Grodzisk News


Krew jest cennym darem, który może uratować życie drugiemu człowiekowi. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Brwinowie, którzy jesienią chorowali i wyzdrowieli oddają osocze tak cenne w walce z epidemią.


reklama Grodzisk mazowiecki

Inicjatywa oddania osocza wyszła od samych strażników miejskich. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zgłosiło się czterech z nich, jednak po wywiadzie medycznym okazało się, że tylko jeden może oddać osocze. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie, wspomaga leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Osocze pobiera się tak jak krew. Przed pobraniem krwi należy zjeść lekki posiłek, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Mogą je oddać osoby, które były zarażone koronawirusem lub na niego chorowały i wyzdrowiały.

Osocze mogą oddać osoby:
- w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),
- o wadze min. 50 kg,
Po wyzdrowieniu, u których minęło:
- co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub
- 18 dni od zakończenia izolacji,
Po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi m.in.:
- należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,
- w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Osocze można oddać w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa i ich oddziałach terenowych. Przed przyjściem do punktu pobierania krwi należy koniecznie skontaktować się z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa telefonicznie lub mailowo.
Dodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.