TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

18

04 2022

Skąd tradycja śmigusa-dyngusa?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Wikipedia/CC BY-SA 3.0Skąd tradycja śmigusa-dyngusa? - Grodzisk News


Zwyczaj polewania się wodą w drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest doskonale znany wszystkim Polakom. A czy wiemy skąd wzięła się ta tradycja?


Co roku w wielkanocny poniedziałek wielu rodaków podtrzymywało dyngusową tradycję, czyniąc z niej świetną zabawę (choć czasem jego „ofiarom” nie jest do śmiechu). Dotychczas w wielu regionach naszego kraju była ona ważnym i hucznie obchodzonym elementem świątecznego okresu, choć ostatnio ze względu na pandemię nie może być tak obchodzona.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Śmigus i Dyngus to początkowo były osobne zwyczaje, które z biegiem czasu połączono w jeden. Pierwszy z nich polegał głównie na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Miało to symbolizować oczyszczenie z brudu, chorób, a w późniejszym czasie – także z grzechu. Z kolei Dyngus to nic innego jak zwyczaj przybycia z wizytą do rodziny i znajomych, połączonych z poczęstunkiem oraz zaopatrzeniem na drogę. Wędrowcom często towarzyszyły religijne lub ludowe pieśni. Dyngus stał się świetną okazją dla ludzi uboższych, którzy podczas składania wizyt mogli skosztować niecodziennych dań.

Pierwsze udokumentowane wzmianki o zwyczajach śmigusowo-dyngusowych w naszym kraju pochodzą z XV wieku, ale niektóre źródła podają, że były one praktykowane na ziemiach Polskich już w 760 r. Pierwotnie Kościół uważał śmigusa-dyngusa za pogański i grzeszny, ale po wielu latach przyswoił go do swojego kalendarza świąt i powiązał go z oczyszczającą symboliką wody. oraz upamiętnianiem rozpędzania gromadzących się tłumów w Wielki Poniedziałek rozmawiających o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Dawniej Słowianie uważali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności dlatego też za cel często obierano panny na wydaniu, przez co niekiedy dyngusowa tradycja miewała charakter matrymonialny.

💬︎   dodaj komentarz

A u mnie po wsi jeździł wóz OSP, robili sobie zabawę dyngusową za moje pieniądze (podatki) i jeszcze byli oburzeni, że może się to komuś nie podobać.

anty
19-04-2022 05:33
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.