01 03 2016

Region uczci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2016, godz.: 07:29
Region uczci Żołnierzy Wyklętych
fot. ipn.gov.pl

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, toteż w całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające ludzi do końca stawiających opór powojennej sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Żołnierzy upamiętni także nasz region.

Grodzisk takowe uroczystości zainaugurował już 26 lutego otwarciem wystawy tematycznej poświęconej właśnie tym postaciom. Do miasta zawitał wówczas prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Dziś ciąg dalszy oddawania hołdu Wyklętym. O godz. 17.00 w Kościele św. Anny odbędzie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą.

Podobny, choć nieco szerszy program będą miały uroczystości zaplanowane w Milanówku. Wszystko rozpocznie się o godz. 17.45 przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej, gdzie nastąpi uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych. Kwadrans później rozpocznie się msza, a po niej dalsza część uroczystości na terenie parafii z udziałem mieszkańców i samorządowców.

W drugim mieście ogrodzie z naszego regionu – Podkowie Leśnej obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych zaplanowano już o godz. 10.00. Tu jednak nie będzie mszy, lecz złożenie kwiatów na grobie Antoniego Hedy ps. „Szary”, dowódcy oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, a w okresie powojennym –formacji niepodległościowych: Ruchu Oporu AK, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także organizacji NIE.

Dodatkowo przed Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60 zostaną wystawione plansze przypominające biogramy bohaterów.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.