TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

18

08 2021

Przypadki oszustw „na wnuczka” i „na policjanta” w regionie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GroddziskNewsPrzypadki oszustw „na wnuczka” i „na policjanta” w regionie - Grodzisk News


W naszym regionie policjanci odnotowują w ostatnim czasie przestępstwa dotyczące oszustw metodami "na wnuczka" i "na policjanta". Apelują o rozwagę i ostrożność.


Zgłoszenia otrzymują przede wszystkim policjanci z komisariatu w Brwinowie. – Złodzieje próbują oszukiwać swoje ofiary na różne sposoby. Jednym z nich jest podszywanie się pod kogoś zaufanego – nie tylko wnuczka, lecz także innego członka rodziny czy znajomego, często też funkcjonariusza policji czy adwokata. Najczęściej ofiarami przestępców są osoby starsze lub samotne – mówią policjanci.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Sytuacja zazwyczaj przebiega według podobnego scenariusza. Oszuści dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą. Udając kogoś bliskiego, proszą o pilną pomoc finansową. Opowiadają np., że spowodowali wypadek i szybko potrzebują pieniędzy, żeby uniknąć konsekwencji takiego czynu, po czym się rozłączają. Za chwilę telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta i przekonuje rozmówcę, że przed chwilą dzwonił oszust. Twierdzi, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi o pomoc, która ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Proponuje też, by rozmówca zadzwonił pod nr 112 i potwierdził jego tożsamość. Często osoba starsza wybiera numer, nie rozłączając się wcześniej. Powoduje to, że w rzeczywistości rozmawia w dalszym ciągu z przestępcą, który udziela fałszywych informacji – dodają.

– W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój i jak najszybciej zakończyć rozmowę. Zawsze w tego typu przypadkach należy skontaktować się z dyżurnym Komisariatu Policji w Brwinowie tel. 47 724 67 75. Warto pamiętać, aby przed połączeniem się z policją, upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona – apelują policjanci.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.