TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

12

07 2018

Przetargowe kłopoty samorządów. Oferty zbyt wysokie


Grodzisk News


Przetargowe kłopoty samorządów. Oferty zbyt wysokie - Grodzisk News


Wygląda na to, że sytuacja na rynku wykonawców budowlanych jest poważna. Niedawno w rozmowie z nami grodziscy włodarze narzekali na niemożność rozstrzygnięcia różnych przetargów na inwestycje ze względu na zbyt wysokie ceny. Teraz podobne problemy sygnalizują w Podkowie.


reklama Grodzisk Mazowiecki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wysokie ceny ofert znacznie wykraczające poza założone przez samorządy budżety inwestycyjne dotyczą przede wszystkim większych, a więc ważnych przedsięwzięć. Samorządowcy podkreślają, że wszystkie gminy chcą prowadzić inwestycje, w roku wyborczym, jest zatem duży popyt na usługi firm budowlanych, a te mogą przebierać w ofertach. I na ogół wybierają te mniej czasochłonne, zaś za te które wymagają dużych nakładów skomplikowanej pracy życzą sobie dużych pieniędzy.

Najwyraźniej uczestniczką takiej sytuacji jest również Podkowa Leśna, o czym nie omieszkał poinformować na swoim blogu burmistrz Artur Tusiński. ? Unieważniamy przetargi ze względu na bardzo wysokie koszty. I tak, przetarg na ulicę Dębową na odcinku Sosnowa -Bukowa ogłoszony w marcu tego roku z powodu zbyt wysokiej ceny został unieważniony. Zakładana przez nas maksymalna cena przebudowy tej ulicy nie powinna być wyższa niż 120.000 zł, a wpłynęły dwie oferty na kwotę: 215.250 zł i 251.619 zł. Niestety, mieszkańcy Dębowej pozostają dalej bez utwardzonej nawierzchni ? pisze gospodarz miasta ogrodu.

? W kolejnym przetargu na ul. Modrzewiową i Kościelną również nie wyłoniliśmy wykonawcy. Przetarg ze względu na położenie ulic obok szkoły został podzielony na 5 etapów dostosowanych m.in. do roku szkolnego (węzeł przy szkole miał być realizowany w wakacje) oraz tak, aby wykonawcy mogli częściowo rozliczać się za prace, co jest dla nich korzystniejsze. W etapie I była planowana przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Jana Pawła II ? ul. Kościelna łącznie z wyniesionym skrzyżowaniem, w etapie II przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Topolowa ? ul. Wschodnia. Etap III ? przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Kościelna ? ul. Topolowa, etap IV ? przebudowa ul. Kościelnej na odc. ul. Modrzewiowa ? ul. Akacjowa, a w ostatnim etapie V planowaliśmy remont odtworzeniowy ul. Kościelnej na odc. ul. Modrzewiowa ? al. Lipowa. Zakładana maksymalna cena kosztorysowa to 1.700.355,25 zł. Ofertę złożył jeden wykonawca na kwotę 2.999.359,06 zł.Uporządkowanie tej części miasta ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ruch, który generuje szkoła i kościół oraz chaos parkingowy jest priorytetem. Niestety, przetarg musi zostać powtórzony, też bez gwarancji, że ktoś do niego podejdzie z przyzwoitą ceną ? wylicza kolejne ?niezaklepane? przetargowo inwestycje Tusiński.

Okazuje się, że Podkowa musiała też unieważnić przetarg na rewitalizację stawu w Parku Miejskim, gdyż jedyna złożona oferta znów okazała się sporo za wysoka. ? . Z ogłoszeniem oferty czekaliśmy, aż uda mi się zwiększyć pulę przeznaczonych środków na realizację. No i na sesji w maju podjęliśmy uchwałę o zwiększeniu pieniędzy do 1.000.000,00 zł. I co? I dzisiaj otwieram ofertę na kwotę 1.598.846,87 zł. Przetarg nie zostanie rozstrzygnięty na tym etapie. Staw również nie ma dobrej passy. Będziemy i to zadanie powtarzać ? podsumowuje smutno burmistrz.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.