TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

12

07 2018

Przetargowe kłopoty samorządów. Oferty zbyt wysokie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Wygląda na to, że sytuacja na rynku wykonawców budowlanych jest poważna. Niedawno w rozmowie z nami grodziscy włodarze narzekali na niemożność rozstrzygnięcia różnych przetargów na inwestycje ze względu na zbyt wysokie ceny. Teraz podobne problemy sygnalizują w Podkowie.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wysokie ceny ofert znacznie wykraczające poza założone przez samorządy budżety inwestycyjne dotyczą przede wszystkim większych, a więc ważnych przedsięwzięć. Samorządowcy podkreślają, że wszystkie gminy chcą prowadzić inwestycje, w roku wyborczym, jest zatem duży popyt na usługi firm budowlanych, a te mogą przebierać w ofertach. I na ogół wybierają te mniej czasochłonne, zaś za te które wymagają dużych nakładów skomplikowanej pracy życzą sobie dużych pieniędzy.

Najwyraźniej uczestniczką takiej sytuacji jest również Podkowa Leśna, o czym nie omieszkał poinformować na swoim blogu burmistrz Artur Tusiński. ? Unieważniamy przetargi ze względu na bardzo wysokie koszty. I tak, przetarg na ulicę Dębową na odcinku Sosnowa -Bukowa ogłoszony w marcu tego roku z powodu zbyt wysokiej ceny został unieważniony. Zakładana przez nas maksymalna cena przebudowy tej ulicy nie powinna być wyższa niż 120.000 zł, a wpłynęły dwie oferty na kwotę: 215.250 zł i 251.619 zł. Niestety, mieszkańcy Dębowej pozostają dalej bez utwardzonej nawierzchni ? pisze gospodarz miasta ogrodu.

? W kolejnym przetargu na ul. Modrzewiową i Kościelną również nie wyłoniliśmy wykonawcy. Przetarg ze względu na położenie ulic obok szkoły został podzielony na 5 etapów dostosowanych m.in. do roku szkolnego (węzeł przy szkole miał być realizowany w wakacje) oraz tak, aby wykonawcy mogli częściowo rozliczać się za prace, co jest dla nich korzystniejsze. W etapie I była planowana przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Jana Pawła II ? ul. Kościelna łącznie z wyniesionym skrzyżowaniem, w etapie II przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Topolowa ? ul. Wschodnia. Etap III ? przebudowa ul. Modrzewiowej na odc. ul. Kościelna ? ul. Topolowa, etap IV ? przebudowa ul. Kościelnej na odc. ul. Modrzewiowa ? ul. Akacjowa, a w ostatnim etapie V planowaliśmy remont odtworzeniowy ul. Kościelnej na odc. ul. Modrzewiowa ? al. Lipowa. Zakładana maksymalna cena kosztorysowa to 1.700.355,25 zł. Ofertę złożył jeden wykonawca na kwotę 2.999.359,06 zł.Uporządkowanie tej części miasta ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ruch, który generuje szkoła i kościół oraz chaos parkingowy jest priorytetem. Niestety, przetarg musi zostać powtórzony, też bez gwarancji, że ktoś do niego podejdzie z przyzwoitą ceną ? wylicza kolejne ?niezaklepane? przetargowo inwestycje Tusiński.

Okazuje się, że Podkowa musiała też unieważnić przetarg na rewitalizację stawu w Parku Miejskim, gdyż jedyna złożona oferta znów okazała się sporo za wysoka. ? . Z ogłoszeniem oferty czekaliśmy, aż uda mi się zwiększyć pulę przeznaczonych środków na realizację. No i na sesji w maju podjęliśmy uchwałę o zwiększeniu pieniędzy do 1.000.000,00 zł. I co? I dzisiaj otwieram ofertę na kwotę 1.598.846,87 zł. Przetarg nie zostanie rozstrzygnięty na tym etapie. Staw również nie ma dobrej passy. Będziemy i to zadanie powtarzać ? podsumowuje smutno burmistrz.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.