14 01 2019

Problem z barierkami na Sienkiewicza. Straż i karetki nie mają jak przejechać

14.01.2019, godz.: 14:51
Problem z barierkami na Sienkiewicza. Straż i karetki nie mają jak przejechać
fot, Czytelnik/Facebook Grodzisk Mazowiecki

Od czasu wybudowania grodziskiej galerii handlowej wzdłuż osi ul.  Sienkiewicza pojawiły się bariery dzielące jezdnię. Zmiana ta znacznie utrudniła przejazd pojazdom uprzywilejowanym udającym się na akcję. Inne samochody nie mają bowiem możliwości jechać na bok, aby przepuścić karetkę pogotowia lub straż pożarną. Choć w istocie może to być sprawa życia lub śmierci, wydaje się obecnie nie do rozwiązania.

Przypomnijmy, iż ustawienie barierek zalecił Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w związku z budową skrętu do galerii. Zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu barierki mają spełniać funkcje bezpieczeństwa zarówno dla przechodniów, jak i osób podróżujących samochodami. Tymczasem istnienie barier jest przez liczną rzeszę grodziszczan kwestionowane. Na potwierdzenie swoich racji zwracają uwagę na mnożące się sytuacje, kiedy pojazdy uprzywilejowane w drodze na akcję tkwią w korku i nie ma jak ich przepuścić.

– Już kilka razy byłem świadkiem sytuacji w jakiej uprzywilejowany pojazd stał w korku przy barierkach przy skrzyżowaniu Kosciuszki-Sienkiewicza. Ostatnio po raz kolejny straż utknęła… Czy te barierki są konieczne? Przecież ich brak umożliwiłby swobodny przejazd środkiem drogi pojazdów uprzywilejowanych i poprawił widoczność kierowców – tj. bezpieczeństwo przechodzących pieszych przez pasy przy Galerii Grodova – napisał czytelnik Łukasz, a inny zamieścił na grodziskiej grupie facebookowej film ilustrujący taką sytuację.

Likwidacja barierek jest jednak bardzo mało prawdopodobna. – Pamiętajmy, że z MZDW zainstalował te barierki jako warunek bezpieczeństwa w związku z wprowadzeniem skrętu do galerii. To rzeczywiście uniemożliwia przepuszczenie pojazdów uprzywilejowanych środkiem jezdni, ale wątpliwe, aby wojewódzcy drogowcy przystali na propozycję usunięcia barierek. Po pierwsze, dlatego że oznaczałoby to kompletną przebudowę, a po drugie: byłby to de facto powrót do stanu sprzed kilku lat – mówi nam Leszek Szczepaniak, że wydziału zarządzania drogami gminnymi w Grodzisku. – Wówczas jednak nie było w tym miejscu galerii, był mniejszy ruch i inaczej wyglądała jego organizacja. Pozostaje nam czekać na obwodnicę, która rozwiąże problem przejazdu straży i karetek – dodaje.

💬︎ 6

Dodaj Komentarz

6 odpowiedzi na “Problem z barierkami na Sienkiewicza. Straż i karetki nie mają jak przejechać”

 1. igor pisze:

  A kto odpowiada za czystość tych pseudo barierek?
  Brak widoczności przy przejściu dla pieszych powoduje że piesi są tam nie widoczni z siedzenia kierowcy.Nagminnie dochodzi do nagłego hamowania.
  Może warto postawić tam osobę która co kilka godzin przemyje te barierki , aby poprawić widoczność.

 2. Kierowca autokaru pisze:

  Pie……. jaki ruch ??? Ruch jest taki sam…. co ma lewoskret to tego brudnego badziewia ??? Proste i logiczne zlikwidowac lewo skret…. wlasciciel galeri jest wazniejszy niz zdrowie i bezpieczenstwo ludzi ??? LUDZI ktorych przez ten zasyfiony parkan jest nke widac ??? Bo z chwili zalozenia ktos z wlodarzy napisal … bo ludzie przechodzili przez ulice ??? Jak zyje nidgy nikogo tam.samochod nke potracil… ostanie potracenie bylo na pasach pana Szczerkowskiego…. te balustrady sa tam potrzebne jak nowe parkometry w centrum miasta….. ze pogotowie straz i policja jeszcze nie napisaly petycji…. co za debil w takim miejscu w takim gardle zrobil tak skuteczny zator…. co do galeri ??? Jaka to galeria rosman i stokrotka reszta potrzebna jak….. galeria jak basen wodnik obciach miejski…. najpierw remont kamienic z zachowaniem stylu a pozniej jakies pudlo niepodobne do niczego …..

 3. Zenon pisze:

  a to ciekawe ze obwdonica jest remedium na wszystkoie bolaczki miasta,
  Niech autor rozpisze się w jaki sposob obwodnica rozwiaze problem przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez miasto??

 4. Jerzy Górnicki pisze:

  Czy MZDW ma prawo ingerować w ruch w centrum miasta? Dotyczy to także sygnalizacji świetlnej przy kościele sw. Anny, gdzie cykl wynosi dla samochodów ok. 2 minut , a dla pieszych na przejściu 20 sek.

 5. Maćku pisze:

  Czej, bo nie czaję… xD Co obwodnica zmieni w tym temacie? Karetka/straż ma ominąć stojących na czerwonym, jadąc przez obwodnocę? xD

 6. Bohdan Knor pisze:

  …to,że pojazdy UPRZYWILEJOWANE nie mogą przejechać to jedno,a drugie to brak konsekwencji w cyklicznym MYCIU BARIEREK,zostałe wykonane z materiału PRZEZROCZYSTEGO w celu poprawienia widoczności na pasach Miało to zwiękrzyć bezpieczeństwo dla pieszych znajdujących się na pasach.Ale OBOJĘTNOŚĆ SŁUZB jest efektem iż barierki są brudne przez wiekszość miesięcy.Jak dojdzie do tragedi na pasach wtedy „włodarze” się się obudzą w egzekwowaniu utrzymania w czystości barierek.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.