TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

07

09 2023

Poruszająca wystawa w Brwinowie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: brwinow.plPoruszająca wystawa w Brwinowie - Grodzisk News


Do 10 września w Brwinowie można oglądać wystawę pokazującą poświęcenie sióstr franciszkanek, które narażając własne życie niosły pomoc żydowskim dzieciom.


Wystawę zatytułowaną można oglądać przy kościele św. Floriana od strony ul. Biskupickiej. Jest ona zatytułowana „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej” i pokazuje trud sióstr, które w czasie wojny pomagały tysiącom dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach, sierocińcach. Wśród nich siostry ryzykując życie ukryły ponad pół tysiąca dzieci żydowskich, które okupant skazał na śmierć. Ponadto siostry ocaliły około 250 dorosłych pochodzenia żydowskiego.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Brwinów nie jest przypadkowym miejscem wystawy bowiem od ponad 100 lat jest związany z siostrami franciszkankami, a sama wystawa najpierw dostępna była na terenie obecnej Szkoły Niepublicznej „Familia” w Brwinowie prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. To właśnie przy ul. Szkolnej 18 powstał dom dziecka gdzie w latach od 1943 r. do 1945 r. ukrywane było dziecko żydowskie – Lea. Przebywając u sióstr, nazywała się Alicja/Alina Herla. W 1984 r. Lea Balint z domu Alterman odwiedziła miejsce nazywane przez nią „klasztorem”, w którym ją ukrywano podczas wojny. Siostrom zawdzięczała życie. Z tamtych lat zapamiętała m.in. codzienne zagrożenie, biedę, głód, dyscyplinę, a także to, że była przebierana za chłopca, a jej ciemne włosy zostały ogolone „aby nie denerwować Niemców” – tak jej tłumaczyły zakonnice. Na jednej z plansz znajduje się fragment jej wspomnień.

Wspomnienia Lei zostały zapisane w w cyfrowym archiwum „Zapis pamięci” Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”. Można również zobaczyć materiał jej poświęcony w Archiwum Historii Mówionej IPN.

Ponadto na planszach dostępnych przy brwinowskim kościele jest więcej świadectw ocalenia dzieci, a także informacje o działalności zgromadzenia.

Wystawę przygotwował IPN wspólnie ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Brwinowie znalazła się dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Projekt Brwinów.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

To jest bardzo potrzebne w tych czasach

Robert Boniecki z Milanówka
07-09-2023 20:24
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.