reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

07

09 2023

Poruszająca wystawa w Brwinowie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: brwinow.plPoruszająca wystawa w Brwinowie - Grodzisk News


Do 10 września w Brwinowie można oglądać wystawę pokazującą poświęcenie sióstr franciszkanek, które narażając własne życie niosły pomoc żydowskim dzieciom.


Wystawę zatytułowaną można oglądać przy kościele św. Floriana od strony ul. Biskupickiej. Jest ona zatytułowana „Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej” i pokazuje trud sióstr, które w czasie wojny pomagały tysiącom dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach, sierocińcach. Wśród nich siostry ryzykując życie ukryły ponad pół tysiąca dzieci żydowskich, które okupant skazał na śmierć. Ponadto siostry ocaliły około 250 dorosłych pochodzenia żydowskiego.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Brwinów nie jest przypadkowym miejscem wystawy bowiem od ponad 100 lat jest związany z siostrami franciszkankami, a sama wystawa najpierw dostępna była na terenie obecnej Szkoły Niepublicznej „Familia” w Brwinowie prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. To właśnie przy ul. Szkolnej 18 powstał dom dziecka gdzie w latach od 1943 r. do 1945 r. ukrywane było dziecko żydowskie – Lea. Przebywając u sióstr, nazywała się Alicja/Alina Herla. W 1984 r. Lea Balint z domu Alterman odwiedziła miejsce nazywane przez nią „klasztorem”, w którym ją ukrywano podczas wojny. Siostrom zawdzięczała życie. Z tamtych lat zapamiętała m.in. codzienne zagrożenie, biedę, głód, dyscyplinę, a także to, że była przebierana za chłopca, a jej ciemne włosy zostały ogolone „aby nie denerwować Niemców” – tak jej tłumaczyły zakonnice. Na jednej z plansz znajduje się fragment jej wspomnień.

Wspomnienia Lei zostały zapisane w w cyfrowym archiwum „Zapis pamięci” Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”. Można również zobaczyć materiał jej poświęcony w Archiwum Historii Mówionej IPN.

Ponadto na planszach dostępnych przy brwinowskim kościele jest więcej świadectw ocalenia dzieci, a także informacje o działalności zgromadzenia.

Wystawę przygotwował IPN wspólnie ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Brwinowie znalazła się dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Projekt Brwinów.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

To jest bardzo potrzebne w tych czasach
Robert Boniecki z Milanówka


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.