TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

28

09 2015

Podkowa nadal płaci za błędy w inwestycji. Będzie audyt


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Pod koniec ubiegłego tygodnia Podkowie Leśnej wytoczono kolejny proces o wypłatę roszczeń w związku z rozbudową szkoły.   Cała sprawa bardzo mocno godzi w budżet miasta. Włodarze nie składają jednak broni, by zminimalizować straty ? teraz i w przyszłości.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na koniec grudnia 2014 roku suma roszczeń wynosiła blisko 2,8 mln zł, a doliczając odsetki, kwota urosła do 3,8 mln zł. Do 2 września tego roku Podkowa zapłaciła ponad 1,02 mln zł, a w związku z niekorzystnym dla niej wyrokiem sądu z 3 września musiała wydać kolejny milion. Trupy jednak dalej wypadają z szafy. 25 września do magistratu wypłynęło zawiadomienie o wytoczeniu kolejnego procesu roszczeniowego.

? To oznacza, że ciągle nie wiemy na czym stoimy i ile jeszcze będziemy musieli dołożyć do tej inwestycji. Ani jaki będzie koszt ostateczny budowy szkoły ? mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. ? Miasto ma za sobą zakończonych siedem spraw: cztery swój miały finał w sądzie, trzy udało się w formie mediacji doprowadzić do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu. Na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale mediatora, który pomógł w wypracowaniu kompromisu, udało mi się zaoszczędzić minimum 340 tys. zł. O tyle miasto zapłaciło mniej, niż gdyby proces zakończył się w sali sądowej. Pozostałe sprawy będą toczyły się w sądzie ? dodaje.

Roszczenia sądowe to jednak nie wszystkie koszty, jakie Podkowa wciąż ponosi w ramach szkolnej inwestycji. Nakładów wymaga bowiem usuwanie błędów poppełnionych przez wykonawców w trakcie budowy. Zalicza się do nich np. wymiana dachu na sali gimnastycznej.

? Ryzyko inwestycyjne jest nieodłącznym elementem każdej jednostki, w tym również sektora finansów publicznych. Ale powinno zostać przeanalizowane i zidentyfikowane na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Czy tak było w przypadku prowadzenia tej największej inwestycji w mieście? Czy interesy miasta zostały odpowiednio zabezpieczone? W tym celu zostanie przeprowadzony audyt w przedmiocie przeglądu procesu nadzoru nad realizacją tej inwestycji ? wyjaśnia burmistrz Tusiński.

Postępowanie ma wskazać na ewentualne mankamenty w procesie nadzoru budowy w stosunku do przyjętych założeń. Wnioski płynące z raportu powinny zapewnić efektywniejsze i bezpiecznie prowadzenie inwestycji w Podkowie.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.