28 08 2020

Początek roku szkolnego. Grodziskie środki ostrożności w placówkach

28.08.2020, godz.: 19:10
Początek roku szkolnego. Grodziskie środki ostrożności w placówkach
fot. GrodziskNews

Wielkimi krokami nadchodzi rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci wrócą do placówek w warunkach trwającej epidemii koronawirusa, a to oznaczać będzie funkcjonowanie szkół w zupełnie nowych realiach. Realiach reżimu sanitarnego. Jak na przyjęcie uczniów przygotowały się grodziskie szkoły.

Zapytaliśmy o to wiceburmistrza grodziskiej gminy Tomasza Krupskiego, który przyznał, że wspólnie starano się wypracować rozwiązania maksymalizujące bezpieczeństwo, a zarazem minimalizujące – w miarę możliwości – ryzyko transmisji koronawirusa.

Wspólnie z dyrektorami szkół i dyrekcją grodziskiego Sanepidu podjęliśmy takie działania, które powinny pomóc w ograniczeniu transmisji wirusa. Przede wszystkim w poszczególnych placówkach sale lekcyjne zorganizowano tak by ograniczyć kontaktu uczniów z odrębnych oddziałów klasowych, a zarazem, żeby nie trzeba było się zbyt daleko przemieszczać pomiędzy salami – mówi nam wiceburmistrz Tomasz Krupski. – Poza salą lekcyjną obowiązkowe będą maseczki, ponadto zakupiliśmy automatyczne podajniki z płynem do dezynfekcji rąk – wylicza włodarz.

Krupski podkreślił również, że w szkołach wydzielone i przypisane do poszczególnych uczniów będą miejsca spożywania posiłków. – Nie będzie już także mieszania grup zajęciowych na basenach. Dana grupa będzie miała swój blok czasowy, którego trzeba będzie się trzymać – zaznacza burmistrz. – Ograniczony będzie też dostęp do szkół dla osób z zewnątrz, a wszystkie wejścia i wyjścia, oczywiście w maseczkach, będą rejestrowane – dodaje.

Jak na razie gmina nie przewiduje prewencyjnych badań kadry szkolnej pod kątem wirusa, ale nie wykluczyła takiej możliwości w przyszłości. – Chętni nauczyciele będą mogli dobrowolnie zaszczepić się przeciw grypie w związku ze zbliżającym się sezonem zachorowań także na nią – mówi nam Tomasz Krupski.

💬︎ 18

Dodaj Komentarz

18 odpowiedzi na “Początek roku szkolnego. Grodziskie środki ostrożności w placówkach”

 1. Olka pisze:

  I co to da ?! W jednej klasie jest ok.30 dzieci,które wrócą do szkoły po wakacjach/ weselach/koloniach itp.i juz od pierwszego dnia będa się zarazać i przynosić wirusa do domu do mamy,taty,babci czy dziadka…..
  I chciałabym zobaczyć jak dzieci będą sie izolować od siebie na korytarzu w czasie przerw… to śmiech na sali.
  W listopadzie będziemy mieli nie po 800 przypadków dziennie a po 1800 !!!!

  • Kasia pisze:

   To co zrobic? Zostawic dzieci w domu? To paraliz dla gospodarki bo ktos musi zostac z mlodszymi a co za tym idzie nie bedzie osob do pracy. ZUS jest tak wyczyszczony ze wprowadzaja nowe podatki. Niektore branze nadal borykaja sie z covidem (eventowa, turystyczna…). Trzeba wrocic do zycia, ale zaslaniac usta i NOS, myc rece i przestrzegac innych zalecen sanepitu to w koncu bedzie jak z grypa – nauczymy sie z tym zyc, leczyc i nie panikowac.

   • Olka pisze:

    Szanowna Pani,owszem należy wrócić do życia ale powrót do szkoły spowoduje odwrotną sytuację…..przypadki drastycznie wzrosną i znów będziemy zamknięci w domach.
    Już widzę jak dzieci będą przestrzegać zasad o których Pani pisze.

  • Hansik pisze:

   Olka ja myślę, że dziennie to możemy mieć obecnie 10 000 przypadków dziennie albo i więcej, a umierają ludzie bardzo często ciężko chorzy. Czemu tak twierdzę? 80 proc. osób przechodzi bezobjawowo, a tylko kilka procent przechodzi ciężko. Te 80 proc. nie zgłaszają się do szpitala, bo po co? Zdrowi są, dobrze się czują. Więc chodzą i zarażają innych. Kolejnych kilka- kilkanaście procent ma lekkie objawy jak katar, czy kaszel. też raczej mało kto z nich się zgłasza do szpitala.

   Do placówek medycznych trafiają tylko Ci, którym coś poważniejszego jest. Obecnie mamy 66 000 zakażonych od początku „pandemii”. To tylko tych kilka procent, co się zgłosiło lub odkryto, że miało kontakt z zakażonymi. Więc zakażonych jest pewnie około miliona albo i więcej (rośnie to wykładniczo). Oznacza to, że jego śmiertelność nie jest taka jak mówią.

   • Olka pisze:

    Ma Pan racje. Uważam dokładnie tak samo. Natomiast boje się że dzieciaki w szkołach rozsieją to dziadostwo do takiego stopnia,że będziemy mieli totalny paraliż. Zarazi sie wiele osób, które nie będą przechodzić wirusa bezobjawowo i będą musieli trafiać do szpitala.

   • Olka pisze:

    Cały ten strach i może chwilami paranoja spowodowany jest tym,że nikt nie wie jak jego organizm zareaguje na wirusa….moze nawet nie będzie wiedział że go przeszedł a może wyląduje pod respiratorem w szpitalu…. strach nasilają jeszcze media/ lekarze.
    Szkoły (wszystkie,nie tylko nasze grodziskie) nie są przygotowane na wirusa. Te glupoty o izolatkach/ mierzeniu temperatury,/nie posyłaniu dzieci chorych do szkoly to fikcja. Do tego dołaczą sie jeszcze przeziębienia,grypa….połowa szkoły będzie chodzić z katarem i kasłać i rodzice każdego dnia będą zastanawiać sie czy to już koronawirus czy jeszcze nie … :-)

    • Hansik pisze:

     Pani Olko. Coś Pani powiem. Ile mamy potwierdzonych (bo niepotwierdzonych pewnie z 20x więcej) zachorowań w Polsce na tego świrusa? 67 000? Zmarło 2 000 osób z czego większość ten wirus właściwie „dobił” bo mieli inne schorzenia. Na raka rocznie w Polsce choruje 165 000 osób, umiera 100 000. Statystyka dziennych zachorowań więc jest większa na znacznie groźniejszą chorobę, a w mediach cicho.

     Ciekawe jakby wyglądały wiadomości.
     „Dziś mamy 450 nowych zachorowań na nowotwór. 273 osoby zmarły. Od początku roku na raka zmarło 70 000 osób”.

     Czemu tego nikt nie podaje w takiej częstotliwości z ostrzeżeniami „ludzie nie jedzcie gówna, uprawiajcie sport, często się badajcie”. Nie ma w najchętniej oglądanych stacjach programów jak zapobiegać nowotworom, ale k…a jak nosić j….ą maskę i myć ręce już tak.

 2. Gość pisze:

  No jasne, bo dzieci na tych weselach były same a mama, babcia nie wychodzą do pracy, sklepu itd. Jeśli babcia i dziadek tak bardzo boją sie wirusa to niech sie zamkną w domu i nie spotykają z dziećmi. Zaczyna się rok szkolny i dzieci powinny się uczyć w szkole a to, że nie zachowają reżimu sanitarnego jest oczywiste, jednak jakieś zasady wprowadzić należy.

  • Olka pisze:

   Nie,dzieci nie były same ale też nie były z 30-tką uczniów z klasy… Zarażą się wszyscy bez względu na to czy chodzili z rodzinami na wesela,wyjeżdzali na obozy itp. Nie wiem czy ma Pan/Pani dziecko w wieku szkolnym. Ja tak i wiem co sie wyprawia w szkole na przerwach,świetlicy,stołówce. Małe dziecko nie będzie myło rąk,trzymało dystansu i nosiło prawidłowo maseczki.

 3. Anonim pisze:

  Jeżeli ten cały wirus jest taki groźny to szwedów i białorusinów już powinno nie być na świecie. Podstawowe środki higieny i luz.

 4. Psychoza pandemii pisze:

  Ludzie obudźcie się z tej pandemii której nie ma moje dziecko chodzi do żłobka mój mąż do pracy ja chodzę do pracy dziadek też chodzi do pracy no i babcia chodzi do pracy o czym my mówimy o jakich obostrzeniach o jakiej pandemii. Mówimy chyba o tresurze naszych dzieci o naruszaniu ich swobody o oddalaniu od społeczeństwa od rówieśników. Ludzie przejrzyjcie dreszcze na oczy.

 5. Witek pisze:

  Haha jeden wielki bezsens i paranoja-te dzieci i tak całe wakacje bawiły się na podwórkach bez jakiej kolwiek izolacji ,bez środków dezenfekujących ,bez maseczek i są zdrowe,raptem pójdą do szkół i bedą się zarażać.

  • Olka pisze:

   Może Pana tak,ja na przykład uważałam na swoje dziecko i nie wypuszczałam na podwórko do wszystkich dzieci. I teraz w szkole dziecko które jak Pan pisze biegające całe wakacje po podwórku spotka się z takim które było izolowane bo jego rodzice bali się zakażenia….

 6. Gość pisze:

  No to ja współczuje Pani dziecku. Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami. Moje dzieci funkcjonowały przez całe wakacje normalnie, býły na placach zabaw, na plaży, nad morzem i mam nadzieję, ze pójdą do szkoły. Uważam wprowadzanie obowiązkowych maseczek podczas przerw za bezsensowne, bo w czasie przerwy potrzebują coś przekąsić, napić się itd ale tak ja pisałam wcześniej rozumiem, że jakieś zasady należy wprowadzać.

  • Olka pisze:

   Proszę się nie martwić o moje dziecko. Była z nami nad morzem,wychodziła na ogródek i spotykała się z kilkoma koleżankami. Owszem dzieci potrzebują kontaktów z rówieśnikami i ja również w normalnej sytuacji cieszyłabym się z ich powrotu do szkoły. Ale nie jest normalnie i jeszcze trochę nie będzie. Jak w marcu ten syf sie zaczął i rząd pozamykał wszystko to nikt nie miał pretensji,że dzieci nie chodzą do szkoły a rodzice pracują z domu. Było po 300 przypadków a nie po 800 i nikt nie protestował,że dzieci siedzą w domach i nie chodzą trzy miesiące do szkoły. Wręcz przeciwnie był jeden głos,że to dzieci najbardziej roznoszą wirusa i szkoła jest w tej sytuacji wykluczona. Co się teraz zmieniło… ?! Jest więcej zachorowań plus pogoda nie sprzyja a dodatkowo zbliża się okres przeziębień i grypy.
   Żadnych zasad o których Pani pisze nie da się wprowadzić w szkole z małymi dziećmi. Będzie po 1800 przypadków dziennie i więcej a pójście we wrześniu do szkoły tylko to przyśpieszy.

 7. Paweł pisze:

  Proszę wyłączyć TV, nie czytać internetów (onetów i innych tub propagandowych) rozejrzeć się dookoła i stwierdzić jak wygląda sytuacja i samemu się zastanowić jakie jest ryzyko!
  Idąc tropem newsów z TV powinniśmy się wszyscy zamknąć w domach i nie wychodzić przez kolejne …no właśnie…do kiedy? Kiedy będzie koniec tego zjawiska i kto to ogłosi? Jaki jest ostateczny upragniony cel? Może WHO – które miesiąc przed rozpoczęciem tego zjawiska zmieniło na prędce definicję pandemii…przypadek?
  A tymczasem gospodarka krwawi….a to dopiero początek…jeszcze kilka miesięcy i co raz więcej ludzi będzie miało problem z pracą / zamówieniami / itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.