TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

13

03 2015

Oświetlą miasto LED-ami?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Podkowiańscy urzędnicy przeprowadzają specjalną analizę kosztową miejskiego oświetlenia. Ma ona wykazać czy inwestycja w światła typu LED przyniosą oszczędności.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Na terenie Podkowy Leśnej jest 1048 lamp ulicznych. Aż 30 procent z nich to lampy rtęciowe, a pozostałe sodowe. Zarówno jedne jak i drugie nie są zbyt wydajne, ponieważ wykorzystują jedynie 40 proc. pobieranej energii.

Włodarze miasta chcą zniwelować straty energii zmieniając technologię oświetlenia ulicznego poprzez instalację lamp LED. Jednak zanim urzędnicy przystąpią do modernizacji opraw oświetleniowych najpierw chcą wykonać analizę czy taka inwestycja się opłaci. Opracowanie ma wykazać czy to będzie oznaczało mniejsze wydatki dla miasta i w jakim czasie koszty poniesione na zmianę lamp się zwrócą.

Jednak nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o ekonomię. ? Myśląc nad ewentualną zmianą nadrzędnym warunkiem jest dla mnie, aby nastąpiła znacznie zwiększona widoczność ulic i wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Białe światło emitowane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze ? napisał na swoim blogu burmistrz Podkowy Artur Tusiński.

Żeby mieszkańcy mogli ocenić, czy faktycznie tak jest i z wymiany lamp płyną inne korzyści, niż finansowe, na terenie miasta zostało zamontowanych nieodpłatnie 20 lamp z oświetleniem LED. ? Ulica, na której zostały zamontowane lampy to Jana Pawła II od Parkowej do Bluszczowej i początek Bluszczowej oraz Brwinowska od Lotniczej. Czas, w którym będą wisiały nowe lampy to dwa miesiące. Następnie przekażę radzie miasta wnioski z analizy (audytu), kosztorys wymiany oświetlenia w całej Podkowie oraz uwagi mieszkańców. Zachęcam podkowian do składania opinii ? podkreślił burmistrz Tusiński.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.