18 10 2020

Ostatni w tym roku weekend w czasie letnim. W przyszłym przestawiamy zegarki

18.10.2020, godz.: 08:32
Ostatni w tym roku weekend w czasie letnim. W przyszłym przestawiamy zegarki
fot. Pixabay

W nocy z 24 na 25 października przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, co oznacza, że pośpimy dłużej. 

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Przesunięcie zegarków o godzinę ma lepiej dopasowywać czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy w czasie I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. zegarki przesunięto o godzinę do przodu, a 1 października tego samego roku o godzinę do tyłu. Niedługo potem pomysł przyjął się w Wielkiej Brytanii. Obecnie zmianę tę stosuje się w ponad 70 krajach świata. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919 roku, ale nieprzerwanie stosuje się ją dopiero od 1983 r.

W tym roku zmiana czasu na zimowy przypada w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października. Oznacza to, że przestawimy zegarki z godz. 3.00 na 2.00.

Będzie to zarazem jedna ostatnich obowiązkowych zmian. W państwach Unii Europejskiej przestanie obowiązywać w ciągu najbliższych lat To rezultat konsultacji publicznych, w których zdecydowana większość mieszkańców – spośród 4,6 mln biorących udział w ankiecie – opowiedziała się za tym, aby nie obowiązywała zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Ostatni w tym roku weekend w czasie letnim. W przyszłym przestawiamy zegarki”

  1. qwerty pisze:

    trzeba skończyć z tą zmianą czasu, w niczym nie pomaga, tylko rozstraja mnie i innych ludzi zapewne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.