TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

15

07 2023

Obiekty z Grodziska i Brwinowa w finale konkursu na modernizację roku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Materiały konkursoweObiekty z Grodziska i Brwinowa w finale konkursu na modernizację roku - Grodzisk News


Hala sportowa w Grodzisku, a także zabytkowy pałac Wierusz-Kowalskich w Brwinowie znalazły się w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie 27 września.


Grodzisk powtórzy sukcesy?

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Grodzisk zna smak najwyższych wyróżnień w konkursie. W ubiegłych latach wygrał cały konkurs, gdy na szczycie zestawienia znalazła się Mediateka. Wcześniej zwycięstwo w swojej kategorii odniosła modernizacja grodziskiej Szkoły nr 1. W poprzedniej edycji zaś główną nagrodę w kategorii "przestrzenie administracyjno-biurowe", a tym samym wyróżnienie dla Budowy XXI wieku otrzymał nowy grodziski ratusz.

W opisie konkursowym czytamy. – Obiekt otwarto w 2022r. W budynku znajdzie się kilka sal, z czego największa, hala sportowo-widowiskowa z trybunami na 3 tysiące osób. Będą się w niej odbywały wydarzenia sportowe, oraz kulturalne. Całość kompleksu wieńczy wieża z tarasem widokowym, oraz małym obserwatorium astronomicznym. Na obiekcie przewidziano także edukacyjną strefę dla dzieci “Mały Kopernik”.

Brwinów też z kandydaturą


Innym samorządem z naszego regionu, który wystawił kandydaturę w konkursie "Modernizacja roku", jest Brwinów. Gmina liczy na poparcie rewitalizacji zabytkowego Pałacu Wierusz-Kowalskich w Parku Miejskim.

Pałac w Brwinowie jest datowany na początek XX w. Jego pierwszym właścicielem był Tadeusz Wierusz-Kowalski, który zapisał się w historii Brwinowa nie tylko jako pierwszy prezes zarządu Ochotniczej Straży Ogniowej, ale wsparł również budowę Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie.

W okresie międzywojennym pałac był własnością rodziny Wierusz-Kowalskich. Podczas walk pod Brwinowem we wrześniu 1939 r. mieścił się w nim szpital polowy wojsk polskich. Po wojnie właścicielem pałacu i majątku rolnego była SGGW, która prowadziła tu działalność dydaktyczną. W 2001 r. SGGW zakończyła swoją działalność w Brwinowie, a zabytkowy pałac (wpisany do rejestru w 1981 r.) zaczął podupadać. W 2015 r. po wielu latach starań gmina Brwinów kupiła od SGGW pałac wraz z otaczającym go terenem o powierzchni 7,77 ha i podjęła działania zmierzające do rewaloryzacji budynku. Po trwającym cztery lata remoncie w czerwcu 2022 r. Brwinowski Pałac Kultury został otwarty. Dziś pałac jest nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem, zachowując swój zabytkowy charakter. Mieści się w nim siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Pałac otrzymał drugie życie, służy mieszkańcom jako przestrzeń do działań i wydarzeń artystycznych.

– Podczas wizyty komisja konkursowa, miała okazję obejrzeć zrewitalizowaną przestrzeń pałacu, porównać dokumentację fotograficzną pokazującą stan przed remontem z obecnym stanem. Na członkach jury bardzo duże wrażenie zrobił zarówno sam obiekt, jego otoczenie, funkcjonalność, a przede wszystkim ogrom wykonanych prac konserwatorskich i renowacyjnych – podał brwinowski magistrat.


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.