TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

09

04 2023

O Niedzieli Wielkanocnej słów kilka, czyli co świętujemy...


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Pixabay1 - Grodzisk News


Dziś Niedziela Wielkanocna, czyli najważniejsze chrześcijańskie święto. Dzisiejsze okoliczności zdecydowanie sprzyjają temu, aby przyjrzeć się bliżej historii oraz tradycji Wielkanocy.


Jako się rzekło, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie zachowujące wyznanie wiary ustalone na soborze nicejskim w w 325 r. Rozwinęło się od święta obchodzonego w duchu i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Pesach.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Kolejnym etapem była secesja Kościoła od Synagogi, która uczyniła Wielkanoc prostym dorocznym świętem poprzedzonym jednym lub kilkoma dniami postu, sprawowanym jako całonocne czuwanie (Wigilia Paschalna), w czasie którego opowiadano historię zbawienia zwieńczoną w wydarzeniach paschalnych z udziałem Jezusa Chrystusa i składano eucharystyczną ofiarę prawdziwego Baranka – Syna Bożego.

Ostatecznie święto wyewoluowało do tzw. Triduum paschalnego, poprzedzonego czterdziestodniowym okresem przygotowania (Wielki Post) i kontynuowanego radosną celebracją pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego aż do święta Zesłania Ducha Świętego. Obrzędy Wigilii Paschalnej, stanowiącej serce Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jak ukazują np. przepisy obrządku rzymskiego, rozpoczynają się w sobotę po zapadnięciu zmroku.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest wspominana w ciągu roku liturgicznego poprzez świętowanie niedzieli. Jak się wyraził Jan Paweł II w liście Dies Domini, niedziela jest "paschą" tygodnia, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, dopełnienie w Nim dzieła pierwszego stworzenia i początek "nowego stworzenia".`

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.