TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

25

02 2024

O czym musimy pamiętać przed wyborami samorządowymi?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNewsO czym musimy pamiętać przed wyborami samorządowymi? - Grodzisk News


7 kwietnia obywatele pójdą do urny by zagłosować w wyborach samorządowych. Należy jednak pamiętać o kilku sprawach formalnych do załatwienia przed pójściem do urn.


Warto, aby wyborcy już teraz sprawdzili  swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców – po zalogowaniu do serwisów rządowych gov.pl (poprzez np. Profil Zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną, czy e-dowód) sprawdzić można czy i gdzie ujęci jesteśmy w spisie wyborców, a także, jeśli potrzebujemy, złożyć wniosek o zmianę.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

–Należy pamiętać, że wybory samorządowe różną się od innych głosowań powszechnych. W wyborach tych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby zmienić komisję wyborczą, w której głosuje się stale, należy zaktualizować swój stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. Żeby zagłosować w wyborach samorządowych w Grodzisku Mazowieckim, trzeba być osobą stale zamieszkującą na terenie miasta i gminy (osoby zameldowane na terenie gminy tylko na pobyt czasowy nie są ujęte w Centralnym Rejestrze Wyborców, aby zostać ujętym trzeba złożyć stosowany wniosek) – przypominają urzędnicy.

Aby zaktualizować adres w CRW  już teraz należy złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełnia się warunki).

Uprawnienia dla wyborców starszych i niepełnosprawnych


O swoich prawach niechaj pamiętają także wyborcy niepełnosprawni oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Przysługuje im prawo do „bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Taką potrzeby uprawnieni obywatele powinni zgłosić w urzędzie gminy do 25 marca.

Prawo do głosowania korespondencyjnego


Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Głosować korespondencyjnie mogą również wyborcy: podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych; a także, ci którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów.

Pełną treść komunikatów  Komisarza Wyborczego w Warszawie II można sprawdzić tutaj.


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz

Żeby nie głosować na pisiorow

Miki
26-02-2024 10:08

Raczej nie głosować na Ziemię Grodziską.

Dobiadz
26-02-2024 12:24

Oraz zdrajców Ojczyzny.

anty PO KO UE
26-02-2024 12:27








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.