23 11 2014

Nowy rozkład jazdy. Lepiej na razie nie będzie

23.11.2014, godz.: 08:32
Nowy rozkład jazdy. Lepiej na razie nie będzie
fot. Piotr Antos

14 grudnia w życie wchodzi nowy, roczny rozkład jazdy pociągów. Dla pasażerów linii grodziskiej zmian będzie wiele.

W związku z trwającą modernizacją linii kolejowej Warszawa – Łódź prace będą nadal toczyć się na odcinku Grodzisk – Żyrardów (ruch jednotorowy), Grodzisk – Pruszków (linia podmiejska, ruch jednotorowy) i w stacjach Grodzisk Mazowiecki oraz Pruszków. Mocno zmniejszy to częstotliwość kursowania składów. Szczególnie w okresie od 14 grudnia do 31 stycznia 2015 r. kiedy ruch prowadzony będzie po jednym torze od Żyrardowa aż do Pruszkowa, jedynie z „mijanką” Grodzisku.

Pociągi Kolei Mazowieckich pojadą przeważnie co 1–2 godziny, nawet w czasie szczytu komunikacyjnego. Dodatkowo uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Pruszków – Żyrardów (w Pruszkowie autobusy będą skorelowane z pociągami SKM ). Na stacji w Grodzisku zatrzymają się pociągi przyspieszone „Bolimek” i „Wiedenka”. Ich czas przejazdu z Grodziska do Warszawy Zachodniej to 15–18 minut co w porównaniu do dzisiejszych czasów przejazdów na tym odcinku jest wynikiem niemal kosmicznym… Ponadto w Grodzisku zatrzymywać się będzie jeden pociąg dalekobieżny. Będzie to jedna para pociągów interREGIO z Warszawy do Łodzi i z powrotem. Na odcinku Grodzisk – Skierniewice i odwrotnie skład będzie kursował jako pociąg osobowy z zatrzymaniem na wszystkich stacjach i przystankach po drodze. Na tym odcinku będą honorowane bilety Kolei Mazowieckich. Niewykluczone jednak, że honorowanie biletów w tych pociągach zostanie wydłużone aż do stacji Warszawa Wschodnia.

Poważne utrudnienia na linii grodziskiej potrwają jeszcze rok, choć już od sierpnia 2015r. powinna być widoczna poprawa jeśli chodzi kursowanie pociągów. Na razie jednak dobrą alternatywą pozostaje WKD, choć w godzinach szczytu pociągi jeżdżą przepełnione i trudno wtedy marzyć o podróży w komfortowych warunkach. Niestety obecnie liczba pociągów z kilku przyczyn nie może zostać zwiększona. Na WKD rozkład jazdy po 14 grudnia nie ulegnie zmianie.

Jednak w przyszłym roku dla linii grodziskiej będą (o dziwo!) także plusy. Przede wszystkim – wdrażanie nowoczesnego taboru. Już teraz przynajmniej połowę połączeń obsługuje zmodernizowany tabor. Poprawa w tym względzie będzie widoczna w połowie przyszłego roku kiedy z NEWAG-u przyjadą pierwsze z 12 zamówionych przez Koleje Mazowieckie nowoczesnych składów. Będą to pięcioczłonowe pociągi typu „Impuls”. Ponadto w przyszłym roku PESA Bydgoszcz dostarczy 22 nowe wagony piętrowe typu Push Pull (2 sterownicze i 20 środkowych) oraz dwie lokomotywy „Gama”. Cześć z tego taboru także ma planowo trafić na linię skierniewicką.

Podsumowując pasażerom pozostaje oczekiwać na poprawę jeszcze rok, ale za to po tym okresie będą oni podróżować nowoczesnym lub zmodernizowanym taborem (choć na pewno czasem trafiać się będą poczciwe, niezmodernizowane składy typu EN57) po nowych torach (choć podmiejskie odcinki Grodzisk – Pruszków i Pruszków – Warszawa Włochy pozostaną niezmodernizowane do ok. 2018r.). W stacji Grodzisk po zakończeniu prac modernizacyjnych planowo mają zatrzymywać się pociągi dalekobieżne, choć początkowo ich liczba na pewno nie będzie duża. Korekta która wejdzie w życie 14 grudnia 2014 r. będzie obowiązywała do 14 marca 2015 r.

autor:
💬︎ 7

Dodaj Komentarz

7 odpowiedzi na “Nowy rozkład jazdy. Lepiej na razie nie będzie”

 1. Yes pisze:

  Czy w związku z kłopotami z dojazdem do Warszawy już teraz w Grodzisku nie mogłoby się zatrzymywać więcej pociągów dalekobieżnych, zwłaszcza w godzinach szczytu?

 2. Jack pisze:

  Można powiedzieć, że prośba zostanie spełniona ale kosztem pociągów osobowych. Od 1 do 13 grudnia w Grodzisku zatrzymają się 4 pociągi TLK: 8:22 – TLK „Cześnik” w relacji Warszawa Wschodnia-Łódź Kaliska (codziennie),
  19:54 – TLK „Jagna” w relacji Warszawa Wschodnia-Łódź Kaliska (poniedziałek-piątek),
  20:37 – TLK „Rzecki” w relacji Warszawa Wschodnia-Łódź Kaliska (codziennie),
  22:27 – TLK „Soplica” w relacji Warszawa Wschodnia-Łódź Kaliska (codziennie). Na odcinku Warszawa Wschodnia-Skierniewice w pociągach będą honorowane bilety Kolei Mazowieckich, od Grodziska do Skierniewic pociągi będą kursować jako pociągi osobowe z postojem na wszystkich stacjach i przystankach osobowych.

 3. Yes pisze:

  Ok, ale te pociągi są wieczorem a co z porannym szczytem?

 4. anik pisze:

  A kiedy bedzie lepiej?

 5. […] Co dalej planują przewoźnicy „dużej” kolei, trudno jednoznacznie określić. My natomiast pokusiliśmy się o szczegółową analizę sytuacji na PKP w kontekście nowych rozkładów jazdy – można ją przeczytać tutaj. […]

 6. Darek pisze:

  Co z tego jak nie mam jak dojechać do pracy w Warszawie na godz. 22.

 7. Darek pisze:

  Instytucje tego Państwa działają same dla siebie .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.