reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

15

04 2024

Nowoczesny zakład recyklingu ruszył w Grodzisku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Mat. prasowe1 - Grodzisk News


W Grodzisku rozpoczął działanie jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakładów przetwarzania elektroodpadów. Jego właścicielem a zarazem operatorem będzie firma Terra Electrorecycling.


Nowa instalacja umożliwi przetworzenie 100 lodówek w ciągu godziny niezależnie od rodzaju czynnika chłodniczego, który został zastosowany przy budowie urządzenia. Warto zaznaczyć, że starsza technologia pozwalała na przetworzenie 60 lodówek freonowych lub 30 pentanowych w ciągu 60 minut. Urządzenia chłodnicze będą podlegały rozdrabnianiu mechanicznemu, pozostałe elektroodpady będą demontowane ręcznie. Docelowa wydajność nowego zakładu wyniesie 70 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rocznie, spośród których lodówki

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

owić będą 20 tys. ton. Wykonawcą instalacji jest niemiecka firma URT.

- Decyzja o budowie nowej instalacji podyktowana była przede wszystkim zmianą technologii produkcji lodówek. Dziś, w naszej części Europy, na rynek wprowadzane są głównie lodówki pentanowe, które zastąpiły swoje freonowe poprzedniczki. Nasza najnowsza technologia jest w pełni przystosowana do przetwarzania pentanu i odzyskiwania surowców z nowoczesnych lodówek – zapewnia Anna Kostro, członek zarządu Grupy Elemental ds. Recyklingu Elektroodpadów.

Przetwarzanie tych urządzeń będzie podzielone na kilka etapów. W pierwszym sprzęt zostanie przygotowany i zmielony. Następne kroki to odsysanie gazów i separacja surowców, które na końcu zostaną poddane odpowiedniej ocenie i klasyfikacji.

– Przewidujemy, że aż 99% przetwarzanych w naszym zakładzie elektroodpadów zostanie ponownie wykorzystane. Surowce, które otrzymujemy w procesie odzyskiwania, trafią do największych hut, odlewni, recyklerów i producentów paliw alternatywnych w kraju i za granicą. Powstanie tej instalacji umożliwi odzyskanie najczystszych surowców wysokiej jakości, takich jak stal czy metale kolorowe –
podsumowuje Sebastian Królik, prezes spółki Terra.

Inwestycja powinna przynieść też korzyści społeczności lokalnej, m.in. w postaci wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia. Firma przewiduje pracę dla 40 nowych osób. Sama zakład ma też korzystnie wpłynąć na środowisko – zarówno w skali makro, poprzez ogólną działalność spółki, jak i w skali mikro – poprzez montaż kontenerów na elektroodpady na terenie powiatu grodziskiego.

Nowoczesny zakład recyklingu ruszył w Grodzisku - Grodzisk News
Nowoczesny zakład recyklingu ruszył w Grodzisku - Grodzisk News
Nowoczesny zakład recyklingu ruszył w Grodzisku - Grodzisk News
Nowoczesny zakład recyklingu ruszył w Grodzisku - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

1

1
15-04-2024 17:05

1

1
15-04-2024 20:56

1

1
15-04-2024 22:10

1

1
15-04-2024 23:25

1

1
09-05-2024 19:03

1

1
03-05-2024 09:45
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.